10 jesiennych zabaw na powietrzu.

by

Jesienny wiatr sprawia, że na chodnikach i ulicach pojawia się wir żółtych, pomarańczowych i czerwonych liści. Jesienna pogoda sprawia, że czujemy się senni, brak nam energii, sił i nawet ten kolorowy taniec liści nie cieszy nas tak, jakbyśmy chcieli. Pogorszenie nastroju dotyczy dorosłych, ale i dzieci. Mamy na to radę!

Przedstawiamy 10 jesiennych zabaw i aktywności. Wybierzcie jedną lub dwie i gwarantujemy, że dostrzeżecie piękno w tej z pozoru smutnej porze roku.

  1. Ruszaj na poszukiwania – wybierzcie się na spacer po okolicy w poszukiwaniu oznak aktualnie panującej pory roku. Zabierzcie aparat – róbcie zdjęcia. I zbierajcie wszystkie oznaki jesieni, by później przygotować piękne prace. Tu garść inspiracji:
  2. Idziecie do sadu lub/i ogrodu – wbrew pozorom pyszne owoce i zdrowe warzywa nie rosną tylko latem. Jesienią możecie wybrać się do sadu czy ogrodu. Co tam znajdziecie? Soczyste jabłka, pyszne gruszki, olbrzymie dynie! A jak wrócicie do domu to urządźcie wspólne gotowanie.
  3. Gdzie jest gąsienica? – no właśnie, o tej porze roku gąsienice i inne owady szukają sobie schronienia w różnych zakamarkach. Odkryjcie je! Zorganizujcie małe, domowe dochodzenie. Zabawa gwarantowana.
  4. Wycieczka do ZOO – o tej porze roku jest tam wyjątkowo urokliwie. Na wycieczkę wybierzecie dzień, w którym nie pada – inaczej zwierzęta mogą się schować. Jesienią w ZOO nie ma tłumów ludzi, można wnikliwie obserwować zwierzęta. To tez świetna okazja do rozmów na temat ich zwyczajów, może dzieci dowiedzą się, które zwierzęta zapadają w sen zimowy?
  5. Nocny spacer – poza obserwacją nieba, polecamy też inną fascynującą aktywność – poszukiwanie sów, które prowadzą nocny tryb życia. Wcześniej sprawdźcie w Internecie, jakie gatunki możecie spotkać w swojej okolicy i jak je rozpoznać w ciemności.
  6. Odwiedźcie rezerwat przyrody – albo Park Narodowy, gaj lub chociaż las za miastem. Chodzi o obserwację zmieniającej się przyrody. Przecież drzewa zrzucają liście (ale nie wszystkie – zobaczcie, które nie), pojawiają się grzyby i lubiane przez dzieci żuki.
  7. Kupcie dynię – a najlepiej dwie: jedną do zjedzenia, a drugą do dekoracji. Halloween to święto, z którym nie każdy Polak się identyfikuje. Jednak dzieci nie rozumieją obaw starszych i po prostu się cieszą! Często w szkołach organizowane są konkursy na najoryginalniejszą dekorację dyni, i w ogóle świat staje się na moment pomarańczowo-czarny.
  8. Spacer z latarką – zmrok zapada teraz znacznie szybciej niż latem i już koło godziny 18 jest całkiem ciemno. Ale nie zimno, więc spacer jest jak najbardziej wskazany. Jednak tym razem zabierzcie ze sobą latarki.
  9. Przygotujcie karmniki dla ptaków – a jeśli wymaga to zaangażowania rodziców czy dziadków – jeszcze lepiej! W bardziej oszczędnej wersji możecie znaleźć miejsce na podwórku lub balkonie, w którym przymocujecie kulki z ziarnami. Takie kulki możecie kupić w sklepie zoologicznym lub przygotować samemu w domu.
  10. Poszukajcie góry – lub mniejszej górki. W każdym razie okazuje się, że w okolicy waszego domu na pewno znajduje się jakiś spory pagórek lub kopiec, na który można się wspiąć i przy okazji trochę ubrudzić.