10 pomysłów na zabawy

by

Spójrzmy prawdzie w oczy – nasze życie to ciągła gonitwa. Żyjemy w biegu, często przepuszczając przez palce to, co naprawdę ważne. Zabawa to coś, co może nam pomoc. Poznajcie 10 pomysłów na zabawy, które wyciszają zmysły.

Zdajemy sobie sprawę, że to trudne zatrzymać się na kilka minut dziennie, po prostu nie robić, mówiąc językiem dzieci – „ponudzić się”. Tak, nuda jest potrzebna. Ale nam dorosłym jest się jej trudno nauczyć, wyrośliśmy z niej. Teraz mamy na głowie mnóstwo spraw, pracę przynosimy do domu, a w pracy martwimy się o sprawy domowe. Koło się zamyka. Gdzie w tym wszystkim jest czas na bliskość i wspólne spędzanie czasu? Powiecie: „staram się rekompensować cały tydzień w biegu w weekend”. W praktyce wygląda to różnie – często jesteśmy zwyczajnie zmęczeni, potrzebujemy odpoczynku, a zabawy z dzieckiem niekoniecznie traktujemy jako relaks. Warto to zmienić dla siebie i dla dzieci, które w tej gonitwie też biorą udział.

Przypominamy Wam o 10 prostych czynnościach, o których może zapominacie, a które pozwolą Wam i dzieciom na chwilę zwolnić, wyciszyć się i zrelaksować.

Oglądanie albumów ze zdjęciami – czas na wspomnienia, refleksje. Zdajemy sobie sprawę, jak czas szybko leci. Takie momenty są potrzebne. Usiądźcie na kanapie i oglądajcie zdjęcia.

Planszówki wracają do łask – jest ich tak wiele na rynku, że z pewnością znajdziecie swoją ulubioną dostosowaną do wieku i potrzeb dziecka czy rodziny. Można postawić na klasykę czyli Monopoly, Scrabble dla starszych dzieci, Grzybobranie dla młodszych. Warto pamiętać, że na rynku jest dostępnych wiele polskich planszówek, zwykle rodzinnych pomysłów.

Puszczajcie latawiec – kiedy ostatnio to robiliście? Oczywiście nie zawsze jest odpowiednia pogoda, ale jeśli tylko znajdziecie kawałek przestrzeni i latawiec to łapie wiatr!

Stwórzcie tablicę w pokoju dziecka – koszt jest niewielki – puszka dobrej jakości tablicówki kosztuje ok. 30 zł. Wyznaczcie przestrzeń na ścianie czy stoliku i pomalujcie ją wspólnie. A kiedy wyschnie namalujcie piękne obrazki.

Wspólne czytanie – to takie oczywiste, a jednak nadal trzeba o tym przypominać. Warto czytać dziecku – codziennie! Fajne, stymulujące książeczki dostosowane do wieku dziecka będą strzałem w dziesiątkę.

Domowy ogródek – zimą sprawa ogrodnictwa jest utrudniona – warunki pogodowe nie sprzyjają temu. Ale możecie posadzić roślinę w domu, w małej doniczce czy nawet słoiku. Dbajcie o nią, podlewajcie i patrzcie jak rośnie. Możecie prowadzić też dziennik obserwacji.

Rozmowa podsumowująca dzień – warto zrobić z niej rodzinny rytuał. Przed snem porozmawiajcie o tym, jak wam minął dzień. Co było w nim dobrego, a co smutnego was spotkało. Z czego się śmialiście, z kim rozmawialiście. Takie rozmowy koją i budują bliskość.

Domowe kino – popcorn + kanapa + film familijny = przepis na rodzinny wieczór.

Ugotujcie coś pysznego wspólnie – gotowanie jest modne, trzeba to wykorzystać. Poza tym dzięki temu dziecko uczy się samodzielności i… matematyki. Mierzy, odlicza, sumuje – świetna lekcja a na dodatek powstanie smaczne danie.

Puzzle – nieco zapomniana wspólna rodzinna rozrywka. Poza tym, że rozwijają logiczne myślenie, kreatywność i motorykę, wyciszają i uczą koncentracji. A to bardzo cenne umiejętności.