10 zabaw na letnie dni

by

LATO! Wreszcie oficjalnie możemy je przywitać. A jeśli lato to i wakacje. Zebraliśmy kilka pomysłów na zabawy. Kiedy usłyszycie z ust dziecka: „nudzę się” sprawdzą się idealnie.

W większość z poniższych zabaw należy bawić się na powietrzu. Zaangażujcie dzieci z sąsiedztwa, inspirujcie się i z pewności całkiem nowe pomysły przyjdą wam do głowy. Dajcie dzieciom swobodę w działaniu. Niech wasza rola ogranicza się do zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa. Reszta przyjdzie sama.

Dziennik z wakacji

Potrzebujecie zeszytu albo kartek, które można połączyć ze sobą. Przez 2 miesiące gromadźcie wszelkiego rodzaju pamiątki, cenne skarby, wklejajcie je do zeszytu, zapisujcie ważne wydarzenia. W ten sposób powstanie unikatowy pamiętnik.

Domek na drzewie

Nie dosłownie, może być u jego podnóża. Chodzi o „tajemne miejsce”, kącik tylko dla dzieci i najlepiej przez nie przygotowany. Jeśli nie macie możliwości, by przygotować go z drewna, wystarczą ogrodowe krzesła przysłonięte kocami.

Ścieżka bosych stóp

Znakomita zabawa i ćwiczenie sensoryczne. Zgromadźcie dary natury takie jak liście, płatki kwiatów, trawa, mech, gałęzie, szyszki, igły. I przygotujcie z nich ścieżkę, taki tor przeszkód dla dziecięcych stóp.

Domowy ogródek

Nakład finansowy niewielki a plony jakże obfite. Już nie wspominając o satysfakcji! Załóżcie mały ogródek. Wystarczy kilka doniczek z kwiatami, można też posadzić ziarenka i obserwować jak roślina wzrasta. A za kilka tygodni zbierać plony (np. pomidorki, poziomki).

Błotne zabawy

Nie trzeba przekonywać do nich chyba nikogo (choć osobiście znam dzieci, które absolutnie nie akceptują faktu, że mogą się ubrudzić). Woda + piasek (ewentualnie ziemia) i zabawa gotowa. Najpierw samo przygotowywanie błota a potem zabawa. W wersji ekstremalnej można bawić się w kałuży zasypanej piaskiem.

Obserwacja ptaków

Pobawcie się w ornitologów. Z pewności na nasze podwórka czy balkony przylatują różne gatunki ptaków. Zaopatrzcie się w przewodnik i obserwujcie, czytajcie, a nawet rysujcie zaobserwowane ptaki.

Kajaki są super!

To zabawa dla odważnych, choć jak ktoś raz spróbuje tego sportu z pewnością będzie chciał więcej. Z pewnością w waszej okolicy są organizowane spływy kajakowe. Czasem trwają one kilka godzin, ale są dostępne także wyprawy weekendowe lub dłuższe. Rozejrzyjcie się wokoło i ruszcie na przygodę!

Maluj…kamienie

A w wersji maxi – skały, ale oczywiście tylko te na własnym podwórku. Najpierw trzeba znaleźć odpowiedni kamień, wybrać pędzle i nietoksyczne farby i udekorować według własnego pomysłu.

Dzień wodny

W wyjątkowo upalny dzień przygotujcie basen z orzeźwiającą wodą, zamontujcie na powietrzu zraszacz, urządzić bitwę na wodne balony i stoisko z lemoniada z kostkami lodu.

A jeśli pada deszcze…

Nic nie szkodzi – też można świetnie bawić się na powietrzu! Wystarczy odpowiednie ubranie i zawody w skakaniu po kałużach czas zacząć!