10 zabaw sensorycznych z liśćmi.

by

Jesień z pewnością nie jest naszą ulubioną porą roku. Ale ma pewne cechy, które są niepowtarzalne i na które wszystkie dzieci czekają cały rok. To spadające liście, mieniące się kolorami tęczy, z których można przygotowywać prace plastyczne, bukiety i po prostu się nimi bawić.

Jaki kolor ma jesień?

MULTI! Żywe i intensywne kolory cieszą oko i podsycają jesienny nastrój. Liście w różnych kształtach, rozmiarach, fakturach oddziałują na zmysły. Każdy kontakt z przedmiotem jest jak uścisk, dziecko poznaje jego kształt i fakturę, odkrywając w ten sposób swoją świadomość ciała. Poza tym system dotykowy odgrywa ważną rolę w rozwoju poczucia bezpieczeństwa emocjonalnego oraz umiejętności społecznych.

Poniżej 10 zabaw sensorycznych z liśćmi:

Malujemy liście… nitką

Na jesiennym spacerze zbierzcie liście o fantazyjnych kształtach. W domu uważnie się im przyjrzyjcie, by dostrzec maleńkie żyłki. Na kartonie kolorowego papieru delikatnie naszkicujcie ołówkiem kształt liścia.Mocnym klejem posmarujcie narysowane linie (pracę lepiej wykonywać stopniowo). Teraz naklejajcie kawałki kolorowej włóczki.

Karuzela z liści

Wybierzcie kilka ładnych liści, następnie do każdego z nich przywiążcie żyłkę wędkarską lub cieniutką, mocną nitkę. Poszukajcie patyka o ciekawym kształcie. Następnie usuńcie nadmiar kory, obetnijcie wystające gałązki, wygładźcie patyk papierem ściernym. Umocujcie kawałek grubego sznurka do obu końców patyka. W ten sposób powstanie zawieszka. Jeżeli patyk jest gładki może trzeba ponacinać w nim rowki, żeby sznurek nie zjechał. Kolejno przywiązujcie liście w taki sposób, żeby całość była w równowadze. Karuzelę zawieszamy na haczyku przymocowanym do sufitu w dowolnym pomieszczeniu.

Zamknięte liście

Zbieramy i gromadzimy liście, skorupki kasztanów i orzechów oraz szyszki. Następnie zamykamy je w słoiku wypełnionym wodą. I powstaje wyjątkowa dekoracja do domu, która okazuje się tez być pięknym prezentem dla bliskiej osoby.

Fryzjer

Na dużej kartce papieru dziecko rysuje twarz człowieka. Może być to jego własne buzia, albo twarz mamy, taty czy rodzeństwa. Następnie za pomocą kleju mocuje liście do kartki tworząc wymyślną fryzurę. Pole do działania – ogromne!

Stempelki

W tej zabawie poza liśćmi przydadzą się rolki po papierze toaletowym bądź ręcznikach papierowych. Spłaszczamy nieco końcówki rolek, by tworzyły kształt łezki. Następnie maczamy końcówki rolki w gęstej farbie i stemplujemy kartkę tworząc jesienne kompozycje.

Plakat na oknie

Farby do malowania palcami, akwarele – właściwie każde przydają się do wspaniałej zabawy sensorycznej, jaką jest tworzenie witraży okiennych. Na kartce papieru odrysowujemy kształty liści, następnie kolorujemy całą przestrzeń kartki w dowolny sposób, by ostatecznie wyciąć kształty liści i kartkę przykleić na oknie. Powstaje piękny jesienny witraż. Taki sam możecie stworzyć na kartce papieru.

Stonoga

Potrzebujemy, poza liśćmi w wielu kolorach i kształtach, wyciora, który możemy kupić w każdym sklepie papierniczym. Na taki wycior dzieci nawlekają liście. Do pierwszego przyklejają oczy wykonane z kolorowego papieru. Stonoga gotowa.

Pokruszone liście

Ta zabawa gwarantuje niesamowite doświadczenie dotykowe! Zbieramy liście, suszymy je, a następnie zawijamy w ściereczkę i gnieciemy np. wałkiem, by stały się drobne jak konfetti. Obsypujemy nimi obrazek.

Skok na liść

To kultowa zabawa, którą znamy także z własnego dzieciństwa. Budujemy górkę z liści, a następnie dziecko w nią wskakuje. Można także nurkować w liściach, wałkować je. Dziecko kształtuje zmysły odpowiedzialne za orientację i równowagę. Kolejnym etapem może być tworzenie gniazda – dziecko wchodzi w środek sterty liści, niczym ptak do gniazda. Po odpoczynku w gnieździe może polatać wokół niego.

Zamiatanie

Wszystkie zmysły angażują się w zamiatanie chodnika z liści. Kłębiące się liście wydają dźwięki, marszczą się pod stopami dziecka, czasem je zakrywając, pachną. Dzieci czują liście, biegają i skaczą.