6 zalet huśtania

by

Kto z nas nie słyszał cennych uwag od życzliwych: „Nie kołysz, bo się przyzwyczai”, „Nie bujaj, bo potem nie odzwyczaisz dziecka od wózka„. Tymczasem bujanie, huśtanie i kołysanie dziecka  to najlepsza stymulacja zmysłów, jaką możemy zapewnić.

Czynności te wspomagają prawidłowy rozwój malucha, ale i wyciszają, koją zmysły i dają poczucie bezpieczeństwa. Więc „cenne uwagi” porzuć w kąt i…

noś, huśtaj i bujaj, ponieważ:

  1. Bujanie wycisza – dziecko zna ten regularny ruch z okresu prenatalnego, kiedy był kołysany w maminym brzuchu. Z pewnością znacie to z autopsji – na rękach dziecko czuje się świetnie, a w momencie odkładania do łóżka budzi się w ciągu sekundy.
  2. Daje poczucie bezpieczeństwa – bo to ciepło i bliskość rodzica.
  3. Wpływa na rozwój układu nerwowego odpowiedzialnego za zmysł równowagi oraz koordynację ruchową. Dzięki temu dziecko opanuje umiejętność skakania na jednej nodze czy chodzenia po linii.
  4. Buduje świadomość ruchu i swojego ciała.
  5. Wzmacnia mięśnie całego ciała – bujanie zaleca się dzieciom z obniżonym napięciem mięśniowym.
  6. To znakomita zabawa dla obu stron!

 

Dlaczego dzieci lubią bujanie i kołysanie?

To dla nich czynności naturalne – przez 9 miesięcy mama nosiła je w swoim brzuchu. Ruszała się, a razem z nią jej dziecko. Dlatego po narodzinach, położone w stabilnym łóżeczku czują się nieswojo. Nosząc dziecko na rękach (np. w chuście), kołysząc je na leżaczku albo bujając na koniku stymulujesz jego układ przedsionkowy mózgu. Właściwa stymulacja sprawia, że w późniejszym życiu dzieci potrafią lepiej koncentrować się, mniej płaczą, szybciej rosną i prędzej zdobywają kolejne umiejętności niż dzieci, które nie były kołysane.

Poza tym, bujanie sprawia, że rodzice choć na chwilę mają wolne ręce – malucha można zamotać w chuście i zająć się obowiązkami. Można kołysać w bujakach (pamiętajcie, że tu czas na bujanie jest ograniczony – chodzi o prawidłową pozycję dziecka), delikatnie kołysać na huśtawce (można siedzieć/leżeć wspólnie – letnia pora temu sprzyja).