7 zabaw sensorycznych dla dzieci

by

Dzieci (a nawet dorośli) uczą się najskuteczniej, gdy wszystkie zmysły są aktywne i zaangażowane w daną czynność. Dzięki temu zdobyta wiedza i umiejętności na długo pozostają w ich pamięci. A jeśli do tego świetnie się bawią – cel został osiągnięty!

Zebraliśmy kilka pomysłów na fascynujące, brudzące zabawy sensoryczne, dzięki którym, dzieci poza doznaniami sensorycznymi, rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo a nawet doskonalą sprawność fizyczną.

Tęczowy stół sensoryczny – zabawa z cyklu „szybka, łatwa i przyjemna”. W dużej misce (lub wannie, brodziku) przygotowujemy ogromną ilość piany. Wiecie, że płyn do naczyń świetnie się pieni? Wybierzcie taki do skóry wrażliwej, najlepiej ekologiczny. Do barwienia piany można zastosować barwniki spożywcze.

Cytrusowa wyspa – świeży zapach cytryny pobudza zmysły! Z kolei cytrynowy ryż bardzo podoba się dzieciom. jak go przygotować? Wystarczy odpowiednią ilość sypkiego ryżu połączyć z sokiem z cytryny. Następnie, np. w oddzielnych pojemnikach ryż zabarwić za pomocą barwników spożywczych. Poczekać aż ziarna wyschną i do dzieła!

 

Ryżowe pole – bardzo prosta zabawa, potrzebujemy tylko dwóch rzeczy – dużej ilości sypkiego ryżu (może być w różnych kolorach lub tradycyjny – biały) oraz miski. Reszta to już inwencja twórcza dziecka. Może wykorzystać zabawki do piaskownicy, znalezione w kuchni kubki i łyżki czy nawet własne zabawki, które może „ukrywać” w ryżu, by po chwili ich w nim poszukać.

Piasek księżycowy – założymy się, że wszystko czego potrzebujesz, by przygotować ten wspaniały piasek masz w domu! Potrzebujemy: dowolnej oliwy (może być olej słonecznikowy albo oliwka do pielęgnacji dla dzieci) oraz dowolnego rodzaju mąki. Składniki mieszamy i ugniatamy (oczywiście robi to dziecko), by wreszcie otrzymać piasek. Sięgamy po różnego rodzaju kubeczki, foremki, łyżeczki i bawimy się!

Błotny tor – przygotowujemy go łącząc skrobię kukurydzianą z brązowa farbką (ekologiczną, bezpieczną dla skóry). Choć wydaje nam się, że tradycyjne błoto, też się sprawdzi (czyli ziemia/piach + woda). Poszukajcie zepsutych, starych samochodzików i do wyścigu- gotowi- start!

Jajeczkowo – nazwaliśmy tak tę zabawę, ponieważ w niej wszystko kręci się wokół jajek! Potrzebujemy: foremki po jajkach, plastikowych pojemników po słodyczach, plasteliny, modeliny, filcowych kulek. Zabaw polega na lepieniu, tworzeniu jajek i przenoszeniu ich precyzyjnie, np. z pomocą pęsety do foremki na jaja.

Kwiatowa dolina – do tej zabawy potrzebujemy darów ziemi, czyli kwiatów, liści, patyków, szyszek, nasion, kasztanów, lasek cynamonu, anyżu, a nawet kawałków owoców. Wybierzmy dowolne w zależności od pory roku. Wszystkie „składniki” łączymy w misce i dotykamy, mieszamy, podrzucamy, cieszymy oczy kolorami!