„Ciepłe kluchy” to nic złego

by

Powolne lub szybkie, flegmatyczne lub pełne energii, ciche lub towarzyskie – dzieci są różne, ponieważ mają różne temperamenty. Rodzice czasem tego nie akceptują i szukają przyczyny głębiej przyglądając się ich rozwojowi. Czy rzeczywiście mają powody do niepokoju?

Moje dziecko jest powolne, flegmatyczne, nieufne – czy jest się czym martwić?

Rodzice mają największy wpływ na rozwój osobowości swoich dzieci, jednakże na temperament takiego wpływu już nie mają. A przecież kochają swoje dzieci, tylko czasem ciężko im zaakceptować niektóre ich cechy. Warto poznać cztery typy osobowości by lepiej zrozumieć dlaczego dziecko zachowuje się tak a nie inaczej.

Melancholik – można powiedzieć o nim – pesymista. Jest pełen obaw, lęków, ma negatywne podejście do świata i do siebie. Z trudem podejmuje decyzje, czuje się niepewne, brak mu pewności siebie. Jest wrażliwy na krytykę. Niechętnie angażuje się w gry zespołowe, z dystansem podchodzi do nowo poznanych osób i w ogóle nowości – zmian w umeblowaniu domu, nowego dania. Melancholik lubi marzyć, ma bujną wyobraźnię, ma artystyczną duszę. Rodzice powinni wzmacniać wiarę w samego siebie w melancholiku. Warto dostrzegać i chwalić postępy jakie czyni (np. bawi się z nowym kolegą, pierwszy raz spróbował potrawy). Należy dużo rozmawiać o uczuciach i na swoim przykładzie pokazywać, jak należy je wyrażać.

Flegmatyk – taka osoba trzyma się w ryzach – kontroluje każdy swój ruch. Jest zrównoważony emocjonalnie, łagodny ale jednocześnie w kontaktach dość chłodny. Dowcipny, cierpliwy, lubiący zabawę. Mały flegmatyk lub bawić się sam, ponieważ jest dość nieufny w stosunku do innych dzieci. Lubi wykonywać obowiązki domowe. Warto rozwijać w nim zaufanie do drugiej osoby – zachęcać do zabaw w grupie nowo poznanych dzieci, ale by broniło swojego zdania a nie poddawało kontroli innych. Flegmatyk lub malować, chętnie czyta, lubi bawić się w gronie kolegów, ale boi się publicznych wystąpień.

Choleryk – jest przeciwieństwem flegmatyka, czyli jest pobudliwy, nawet skłonny do zachowań agresywnych. Jest energiczny, aktywny, żywiołowy. Mali cholerycy są uparci, często działają impulsywnie i w taki też sposób nierzadko podejmują decyzje. Są lubiani przez otoczenie, chętnie działają w grupie, ale lubią gdy wszyscy są z nimi zgodni. Po prostu to typ przywódcy. Uwielbia przebywać wśród ludzi, dlatego największą kara jest dla niego zamknięcie w domu. Lubi decydować o sobie, więc warto pozwalać mu podejmować proste decyzje (np. co zje albo co na siebie włoży). Lubi odnosić sukcesy, ale należy uważać z pochwałami. Z pewnością wyrośnie na ambitną osobę.

Sangwinik – urodzony optymista, patrzy na świat z przyjaźnią i otwarciem. Jest emocjonalny, spontaniczny, dobrze czuje się w grupie. Ma poczucie humoru. Jednak zbyt często chwalony może popaść w zadufanie. Sangwinik nie lubi robić czegoś, co nie daje mu satysfakcji, dlatego nie zawsze przykłada się do obowiązków i zadań. Jednak należy być konsekwentnym – w życiu nie można się tylko bawić – trzeba wykonywać też obowiązki.

A tu mała ściągawka – rysunek przedstawiający cechy osobowościowe a typ temperamentu.

Najbardziej naturalne są połączenia typów osobowości: sangwinik – choleryk oraz flegmatyk – melancholik. Uzupełniają się zaś: sangwinik – flegmatyk oraz choleryk – melancholik.