Ćwiczenia na przekraczanie linii środkowej ciała

by

Dzisiaj zamieszczamy kolejny zestaw ćwiczeń z zakresu przekraczania linii środkowej ciała. Dzieci, które nie maja poczucia linii środkowej ciała mają później trudności z jej przekraczaniem. Żeby osiągnąć wyższe umiejętności poznawcze takie jak pisanie, czytanie,  literowanie a także, aby osiągnąć prawidłową koordynację ruchową musimy być w stanie przekraczać linię środkową ciała, która łączy prawą z lewą półkulę mózgu. Dlatego też zachęcamy was do prostych ćwiczeń.

ĆWICZENIA NA PRZEKRACZANIE LINII ŚRODKOWEJ CIAŁA

W leżeniu na plecach przekładanie przedmiotów leżących po prawej stronie ciała/ na wysokości głowy/ sięgając po nie wyprostowaną prawą ręką. Głowa nieruchoma, po środku oczy wodzą za ręką od momentu wzięcia przedmiotu, aż do jego odłożenia po drugiej stronie. Ruch ręki wolny, zatacza łuk. To samo w przeciwną stronę.

  • Przedmiotami do podnoszenia mogą być : klocki lego/ na zakończenie ćwiczenia dziecko buduje z nich wg wzoru / plastikowe litery/ które dziecko próbuje rozpoznać dotykiem już w momencie wzięcia do ręki ,a po przełożeniu może układać z nich wyraz/ wyrazy do utrwalania/ np. /trudności ortograficznej/ wypisane na karteczkach i czytane przy przekraczaniu linii środkowej ciała itp.
  • „Nożyce”- rękoma , nogami każdą parą kończyn z osobna oraz równoczesne
  • W siadzie płaskim, nogi w rozkroku, sięganie wyprostowanymi rękoma raz do jednej, raz do drugiej nogi
  • Krążenie ramionami przed sobą „rysując” w powietrzu przecinające się koła; można wykonywać w leżeniu, siedzeniu staniu
  • „Samolot” – siad w rozkroku, dotykanie ręką przeciwnej stopy
  • Zabawa z przyczepianiem i zdejmowaniem spinaczy pościelowych do ubrania w okolicach różnych stawów, dziecko przyczepia i ściąga przeciwną ręką.