Ćwiczenia oddechowe dla dzieci

by

Trudności logopedyczne dotyczą coraz większej ilości dzieci. Zwykle wystarczą regularne ćwiczenia, by znacznie poprawić wady. Ważne, by ćwiczenia usprawniające mowę miały formę zabawy.

Ważny jest oddech

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, w jaki sposób dziecko radzi sobie z ćwiczeniami oddechowymi. Podstawowym celem tych ćwiczeń jest nauczenie malucha różnicowania fazy wdechowej i wydechowej, jak również przedłużania fazy wydechowej.

Ćwiczenia oddechowe mają na celu:

– wydłużenie fazy wydechowej

– zwiększenie pojemności płuc

– różnicowanie fazy wdechowej i wydechowej

– rozruszanie przepony

– zapobieganie niepożądanym zjawiskom takim jak arytmia oddechowa

– mówienie na wydechu

– dostosowanie długości wydechu do czasu trwania odpowiedzi.

6 ćwiczeń oddechowych dla dzieci, które pomogą usprawnić mowę:

Mój ulubiony kwiat – zabawę można wykonywać w domu lub na powietrzu. Polega na tym, by dziecko wąchało kwiatki. Jeśli na powietrzu – dodatkowo stymuluje także zmysł wzroku i węchu, jeśli w domu – koncentruje się na oddechu.

Zobacz: Zestaw do treningu węchowego z filcowymi krążkami

Zabawy z ogniem – brzmi groźnie? Pod opieką dorosłych są bezpieczne! Chodzi o zdmuchiwanie świeczki. Możecie nawet wspólnie przygotować ciasto, włożyć w nie kilka świeczek (np. tyle ile ma dziecko albo rodzic – będzie więcej dmuchania) i urządzić sobie urodziny w dowolnym momencie roku.

Zabawy ze słomką – to bardzo wdzięczne narzędzie logopedyczne. Dzieci mogą przykładowo dmuchać na piórku położone na stole, wydmuchiwać bańki mydlane przez słomkę, za pomocą słomki przenosić piórka albo kawałki styropianu do kubeczka, albo tworzenie pięknego obrazka (wystarczy zrobić kleksa na kartce z rozwodnionej farby i słomką wydmuchiwać obrazek).

 

Balon – tu potrzebna jest dodatkowo… wyobraźnia. Ustalcie, że macie po jednym pięknym, kolorom balonie. Zróbcie zawody kto szybciej go nadmucha. Inna balonowa zabawa – prawdziwy napompowany balon podrzucamy do góry i od dołu dmuchamy na niego, by jak najdłużej nie spadł na podłogę.

Duży brzuszek – kładziemy się na plecach, na brzuchu kładziemy lekką książkę, a na niej układamy ulubionego misia, lalkę lub auto. Robimy wdech i brzuch uwypukla się; wydech i brzuch opada.

Zobacz: Dmuchajka

Zima, zima – wyobraźcie sobie, że jest zima. Jesteście na spacerze ale zapomnieliście rękawiczek. Połączcie swoje dłonie i dmuchajcie, chuchajcie na nie jakbyście chcieli je rozgrzać.