Czy autyzm można wyleczyć?

by

To pytanie zadają sobie chyba wszyscy rodzice dzieci ze spektrum autyzmu. DO tej pory sądzono, że autyzmu nie da się całkowicie wyleczyć. Niedawno jednak pojawiły się doniesienia, że jest to możliwe.

 

Autyzm daj objawy już we wczesnym dzieciństwie. To zaburzenie rozwojowe, którego objawy mogą być skrajnie różne u każdego dziecka. Raz zupełnie typowe objawy, czyli dziecko „żyje w swoim świecie”, nie komunikując się z osobami z otoczenia, miewa napady złości i agresji. Choć podobne objawy są zupełnie typowe dla większości „zdrowych” dzieci, z tym, że nie występują w odpowiednio dużym nasileniu, a jedynie czasem. Dlatego mówimy raczej o zaburzeniach ze spektrum zaburzeń autystycznych (autism spectrum disorders – ASD), a ta nazwa obejmuje całą grupę podobnych schorzeń, w tym autyzm czy zespół Aspergera, uważany za jedną z najlżejszych form autyzmu.

O objawach autyzmu pisaliśmy TU: Jakie są objawy autyzmu? 

Czy autyzm jest uleczalny?

Amerykańscy naukowcy, którzy na łamach czasopisma „Journal of Child Psychology and Psychiatry” opublikowali wyniki badań, które wskazują na to, że autyzm można wyleczyć. Dowodzą w nich, że autyzm wraz z wiekiem dziecka oraz latami przeprowadzanych terapii – ustępuje. Sugerują, że większość dzieci po prostu z autyzmu wyrasta. Na jakiej podstawie naukowcy doszli do takiego wniosku? Otóż w badaniu wzięło udział nieco ponad 100 dzieci w wieku szkolnym ze spektrum autyzmu zdiagnozowany we wczesnym dzieciństwie. Przeprowadziła szczegółowy wywiad z rodzicami oraz nauczycielami dzieci, jak również poddali dzieci testom na inteligencję. Okazało się, że większość dzieci dobrze radziło sobie z funkcjonowaniem w społeczeństwie, a zwłaszcza z komunikowaniem swoich potrzeb i interakcją z innymi ludźmi.

Przeczytaj:  Znaleźć porządek w chaosie – co siedzi w głowie dziecka ze spektrum autyzmu?

Nasze zdanie…

Wolimy podejść do tych doniesień z dystansem, ponieważ naukowcy nie przedstawili danych liczbowych, jaki procent małych autystyków może wyrosnąć z choroby. podkreślali za to, że niekiedy autystyczne dziecko dzięki swojemu IQ oraz odpowiedniej terapii rekompensuje braki w rozwoju wynikające z choroby i wydaje się być zdrowe. Zaakcentowali także, że wiele zależy od formy autyzmu i indywidualnych predyspozycji dziecka. Dlatego nadal sądzimy, że autyzm jest bardzo tajemniczą chorobą, nieprzewidywalną, w której nie ma dwóch identycznych „przypadków”. Dlatego nie wykluczamy całkowitego wyleczenia i wierzymy w to, że współczesna medycyna rozwija się tak niebywale szybko, że wkrótce będziemy mogli przedstawić Wam podobne doniesienia już ze 100% pewnością.