Jak istotny jest dotyk

by

Dotyk jest pierwszym ze zmysłów, którym dziecko odbiera otoczenie. Jego rozwój następuje już w życiu płodowym, między 6 a 10 tygodniem ciąży kiedy to pojawia się wrażliwość w obrębie buzi dziecka. Między 12. a 14.tygodniem życia płodowego dziecko zaczyna odczuwać dotyk praktycznie na całej powierzchni ciała.

Dotyk to pierwszy język dziecka

Delikatny i czuły dotyk dłoni rodzica ma działanie magiczne – koi i uspokaja dziecko i co chyba najważniejsze – pomaga budować więź. Mówiąc wprost – jest ogromnie ważny dla zdrowia i dobrego samopoczucia dziecka. Liczne badania wskazują na niezwykłe właściwości dotyku i masażu w odniesieniu do wcześniaków. Jak najwcześniejszy kontakt (np. kangurowanie), czyli jeszcze w szpitalu, powoduje, że dzieci zdecydowanie szybciej zaczynały przybierać na wadze i miały szansę na szybsze wyjście do domu. A w nim warto kontynuować przyjemny dla obu stron rodzaj budowania więzi chociażby praktykując codzienny masaż, który może stać się częścią wieczornego rytuału przed zaśnięciem.

Czy można masować dzieci urodzone przedwcześnie?

Rodzice wcześniaków w pierwszych tygodniach lub miesiącach życia dziecka mają przeważnie ograniczone możliwości fizycznego kontaktu ze swoim dzieckiem, co może utrudniać budowanie z nim pozytywnych relacji i więzi emocjonalnej. I tu z pomocą przychodzi masaż. O ile warunki i stan zdrowia dziecka na to pozwalają, można zacząć masować dziecko już w szpitalu, jeżeli nie, warto zacząć to robić zaraz po przyjeździe dziecka do domu. Delikatny i kojący dotyk rodziców pomogą wcześniakowi przetrwać codzienne trudy będące konsekwencją przedwczesnego porodu (np. rehabilitacja, dodatkowe badania, wizytu u lekarza).

Czym masować?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo firm oferujących oliwki dla dzieci, a także specjalne oliwki do masażu niemowląt. Warto postawić tylko na te z naturalnym składem. Wybierajmy nierafinowane, tłoczone na zimno oleje roślinne, np. olej kokosowy, sezamowy, ze słodkich migdałów lub oliwa z oliwek.

Kiedy nie wolno masować?

Bywają chwile, kiedy masaż nie jest rekomendowany. Przeciwskazania:

 1. gorączka
 2. choroby skóry, które objawiają się pęcherzami, wysypką
 3. po szczepieniu, a szczególnie kiedy na skórze utrzymują się odczyny poszczepienne
 4. uszkodzenia ciągłości tkanek.

11 korzyści płynących z masażu

 1. to silna forma komunikacji, która wzmacnia więź emocjonalną między dzieckiem a rodzicami
 2. sprawia radość i to obu stronom
 3. pomaga w prawidłowym oddychaniu
 4. usprawnia działanie układu odpornościowego
 5. przyspiesza usuwanie produktów przemiany materii, toksyn przez skórę
 6. wspomaga pracę układu trawiennego
 7. przynosi ulgę w atakach kolki i zaparciach
 8. obniża napięcie mięśniowe
 9. powoduje lepsze ukrwienie tkanek masowanych
 10. wspira szybsze przybieranie na wadze, szczególnie w odniesieniu do dzieci urodzonych przedwcześnie
 11. zapewnia spokojny sen, reguluje rytm „sen i czuwanie”, co korzystnie wpływa na ogólny rozwój dziecka.
Masaż = spokojny sen dziecka + mniej marudzenia + lepszy nastrój rodziców