Jakiej muzyki lubią słuchać dzieci?

by

Muzyka w życiu człowieka często odrywa ważną, choć dla większości z nas drugoplanową rolę. Towarzyszy nam codziennie – słyszymy ją w radiu, w tv, jako dzwonek w telefonie… A jakie miejsce może zajmować w życiu najmłodszych?

Małe dzieci najczęściej mają kontakt z muzyką interesującą swoich rodziców. Coraz częściej opiekunowie zachęcają malca do słuchania kołysanek czy kolęd w okresie Bożonarodzeniowym, śpiewania krótkich tekstów piosenek (typu „Wlazł kotek na płotek” czy „Pieski małe dwa”), których nauczyli dziecka rodzice lub dziadkowie. Bo od dawna wiadomo, że muzyka jest dobra na wszystko i że łagodzi obyczaje. Melodie korzystnie wpływają na rozwój i samopoczucie dzieci. W jednym z badań przeanalizowano rodzaj interakcji z muzyką i jego wpływ na małych odbiorców. Wnioski – interaktywne zajęcia muzyczne mogą korzystnie wpłynąć na rozwój mózgu maluchów, zanim jeszcze zaczną one mówić i chodzić.

Muzyka może leczyć

Muzyka stanowi element uzupełniający i wspomagający leczenie wielu zaburzeń. W relacjach dziecka z mamą lub tatą muzyka pozwala na kontakt niewerbalny i stwarza poczucie bezpieczeństwa. Ostatnie badania naukowców z Nowego Jorku ze Stanów Zjednoczonych wykazały, że odtwarzanie muzyki przedwcześnie narodzonemu dziecku może spowolnić bicie jego serca i sprawia, że dziecko nie ma trudności z oddychaniem. Śpiew działa na dziecko kojąco, ułatwia zasypianie, wprowadza w dobry nastrój. W niektórych przypadkach okazuje się, że słuchanie muzyki wpływa na poprawę jakości ssania.

Dzieci lubią klasykę

I mają swojego ulubionego kompozytora. 30-minutowe sesje z Mozartem raz dziennie mają wpływać na wcześniaki w taki sposób, że dzieci robią się spokojniejsze i tym samym zużywają mniej energii na funkcje życiowe. Dzięki zachowaniu energii, ich organizm może poświęcić ją na wzrost – w efekcie, dzieci słuchające Mozarta rozwijają się szybciej niż te, które pozbawione są takich doznań słuchowych. Dlaczego akurat Mozart, a nie Czajkowski czy Bach? Przypuszczenie jest takie: muzyka Mozarta jest zbudowana na powtarzających się frazach melodycznych. Ta powtarzalność melodii może wpływać na korę mózgową, ułatwiając organizację procesów przewodzenia. W efekcie dziecko staje się bardziej wyciszone i spokojne.

Muzykoterapia:

  • reguluje metabolizm;
  • wpływa na częstość i regularność oddechów;
  • wpływa na zmiany w tętnie i ciśnieniu krwi;
  • obniża próg bólowy;
  • obniża napięcie mięśni.

Zapraszamy na muzykoterapię w Szansie!