„Król ptaków” Gwendal Le Bec

by

„Król ptaków” Gwendala Le Bec to historia o próbie, walce, celu i sprycie. Bo król może być tylko jeden! A walka o tron pokaże, kto ma wystarczająco dużo motywacji i siły fizycznej, by pokonać tysiące przeciwników i zdobyć szczyt.

Ptasie zawody

Ale całkiem na poważnie, o wysoką stawkę, bo zwycięzca zostanie władcą krainy ptaków. Cel – dolecieć jak najbliżej słońca. Na starcie stają wszystkie gatunki ptaków znane na świecie – małe, duże, latające na długie dystanse i te niemal wyłącznie z drzewa na drzewo, ptaki, które nie potrafią latać, gatunki egzotyczne… Dzięki temu mały (i duży) czytelnik pozna m.in. marabuty, warzęchy, kiwi, strzyżyki, sępy. Ale kto z nich okażę się zwycięzcą? Kto odpadnie tuż po starcie a kto o włos przed metą? Tego nie zdradzę – odsyłam do „Króla ptaków”.

Czy aby na pewno bohaterami są ptaki?

Z każdą kolejną stroną zaczynam mieć wątpliwości. Dlaczego? Ponieważ zachowanie ptaków jest bardzo zbliżone do zachowania ludzi. Najsilniejsi się wywyższają, ci słabsi robią dobrą minę do złej gry. Niektóre ptaki zapewniają, że wyścig to strata czasu, bo można robić o wiele ciekawsze rzeczy. I tak z każdym metrem grupa walczących o ptasią koronę się kurczy… Zupełnie jak w życiu.

Książka jest pięknie wydana – duży format podoba się dzieciom, ilustracje mają prosty przekaz i czasem mówią więcej niż słowa. Książkę polecam całym rodzinom. Dzieci znajdą w niej plejadę ptasich gatunków, emocjonującą walkę o podium i zaskakujący finał. Dorośli odnajdą ludzkie zachowania, ukryte podteksty i budujący morał.

Wydawnictwo Dragon znów nie zawodzi i „Król ptaków” znalazł stałe miejsce w naszej bibliotece.

logo_dragon