Kupujemy pierwsze buty

by

Kiedy należy kupić dziecku pierwsze buty? I jak je wybrać?

Rodzic bacznie obserwuje rozwój swojego dziecka od chwili narodzin. Każdy postęp, nawet najdrobniejszy, budzi podziw oraz wielką dumę. Opiekunowie chcą widzieć, że ich dziecko rozwija się prawidłowo oraz zdobywa nowe umiejętności. Wielki wpływ na zdrowie oraz wzrastanie mają stopy dziecka – to one zmieniają się w takim samym tempie, jak budowa ciała młodego człowieka, utrzymują stabilnie na gruncie i pozwalają na zdobywanie świata już on najmłodszych lat. Dlatego tak ważna jest wiedza na temat ich wzrostu, rozwoju oraz odpowiedniej opieki i pielęgnacji.

Czy wiesz, jak delikatne są stopy Twojego dziecka?

Od chwili urodzenia są one niezwykle miękkie oraz ruchliwe. W tym okresie obuwie nie jest jeszcze konieczne. Najlepiej zakładać maluchowi skarpetki z antypoślizgowymi spodami, a zimą otulacze, które zapewnią ciepło i nie będą krępować ruchów lub pozwalać dziecku leżeć z gołymi stópkami. Ważne jest, aby w tym pierwszym okresie zapewnić stopom luz oraz swobodę.

Obserwujemy, jak dzień po dniu stopy dziecka rosną, a wraz z nimi jego ciekawość oraz samodzielność. W ciągu pierwszych 24 miesięcy życia dziecko przyjmuje postawę pionową. Kiedy opanuje już raczkowanie, szuka wsparcia, które pozwoli mu stanąć na nogach. Pewność siebie oraz gotowość do kolejnego etapu rozwoju nie jest stała – może się rozwinąć w różnym okresie. Kluczowe jest, aby w tych momentach przejściowych dziecko miało jak najlepiej dobrane buciki. Dziecięce buty powinny być lekkie, wykonane z naturalnych, przewiewnych i przyjemnych w dotyku materiałów, a ich podeszwa elastyczna i antypoślizgowa, aby zabezpieczyć krok na każdym podłożu.

Elastyczność, lekkość, możliwość oddychania, wytrzymałość i miękkość – na te cechy obuwia powinniśmy zwracać uwagę

Buty mają kontakt z delikatnymi stopami dziecka, dlatego tak ważne jest, aby były lekkie, ale jednocześnie wytrzymałe. Przy niestabilności młodych stópek konieczne jest usztywnienie pięty, które wspomaga prawidłowe ułożenie palców oraz szeroki i wysoki czubek, który pozostawia właściwą przestrzeń na ułożenie palców i swobodny ruch. Elastyczna podeszwa powinna zginać się i zapewniać swobodę ruchów. Niektóre modele butów posiadają dodatkowe „komory powietrzne”, które efektywnie walczą z różnymi przeszkodami na nierównym terenie, pochłaniając wstrząsy, które powstają podczas chodzenia. Metalowe ozdoby i klamry nie zawierają niklu, który mógłby powodować alergie.

Na rynku istnieją także specjalne, profilaktyczne buty, które wspierają młode stópki już od najmłodszych lat. Ważne, by przed założeniem na stopy dziecka butów profilaktycznych skonsultować się ze specjalistą.

Odpowiedni rozmiar obuwia

Zbyt małe buty stanowią przeszkodę w szybkim rozwoju stóp dziecka, natomiast zbyt duże nie zapewnią właściwego podtrzymania i mogą powodować niewłaściwą postawę i ruch. Dlatego tak ważny jest prawidłowy dobór obuwia do wieku i rozmiaru stopy. Mała stópka rośnie w oczach i szybko się zmienia. Obserwuj jej wzrost i miej na uwadze, że buty powinno się wymieniać:

  • od 1 roku do 3 lat – co około 2  miesiące
  • od 3 do 6 lat – co około 3-4 miesiące
  • od 6 do 10 lat – co około 4-5 miesięcy

Stopa rośnie przeciętnie ok. 1 cm rocznie, mierz na wszelki wypadek stopę co 3 miesiące aby mieć pewność, że Twoje dziecko nie nosi za krótkich butów, nie obcierają stopy i nie ograniczają ruchu.