Nauka przez zabawę

by

Zabawa to najlepsza forma nauki dla dzieci. To dla nich naturalne środowisko rozwoju. Niestety coraz częściej możesz zauważyć, że my – dorośli – odbieramy dzieciom możliwość poznawania świata na rzecz trzymania się reguł, przestrzegania zasad, postępowania według wytycznych. I naprawdę zapominamy o tym, że dzieci uczą się przez zabawę.

Im szybciej dziecko pozna świat dorosłych, tym lepiej

Tak myśli wielu z nas, i tak naprawdę nie ma w tym nic złego. Chcemy jak najlepiej przygotować dziecko do życia dorosłego. Z tym, że często chcemy, by dziecko szybko osiągnęło ten cel, by poszło na skróty. Tym samym pozbawiamy je możliwości zbudowania fundamentów, na których w przyszłości mogłoby budować swoje życie. Takie działanie – popychanie dziecka na wyżyny – sprawia, że postępuje sprzecznie z jego naturą. Bo u podstaw dzieciństwa stoi zabawa i rozwijanie wyobraźni. Nie oznacza to, że nauka i praca są nieważne – to pierwsze zasoby, które pozwalają dziecku rozwijać się w zgodzie ze sobą. Dzięki temu dziecko potrafi radzić sobie w sytuacjach, których do tej pory nie mogło pokonać. Zdobywa nowe kompetencje.

Dzieci uczą się przez zabawę

Warto korzystać z tego, co oferuje nam świat wyobraźni i zabawy, by dzieci uczyły się przez zabawę. Oto kilka rad:

  • ulubiony bohater przyjdzie z pomocą – w momencie, kiedy przed dzieckiem stoi jakieś wyzwanie, problem, warto zadać mu pytanie o to, jak poradziłby sobie w takiej sytuacji ich ulubiony bohater z bajki.
  • zabawa według własnego planu – przebywanie wśród dzieci w różnym wieku jest znakomitym stymulatorem. Dzieci wzajemnie się motywują, wspierają, pokonują słabości.
  • dzieci uczą się przez zabawę – i warto z tego korzystać. I pokazywać dziecku, że nauka nie jest tylko nudnym obowiązkiem, że może z niej płynąć wiele radości. I tu warto pamiętać, że dzieci lubią wyzwania, lubią angażować się w działanie. Ale uwaga – zadanie nie może być zbyt łatwe! Poza tym takie wyzwania są szansą na sukces, więc łączą się z pozytywnymi emocjami. Dzieci mają poczucie sprawczości, one „mogą”, „potrafią”, „umieją”.
  • gry pozytywnie motywują – i wspierają rozwój dziecka. Pobudzają one w mózgu ośrodek nagrody, który odpowiada za zaangażowanie. Chodzi o gry różnego rodzaju: multimedialne, planszowe, ruchowe. Każda wiąże się z zabawą, a przecież to forma nauki.