Nowy rok (przed)szkolny

by

Właśnie rozpoczęliśmy rok (przed)szkolny 2018/2019. Mamy wrażenie, że „ulubione” słowo rządzących, dyrektorów, nauczycieli to „zmiany”. Bo rzeczywiście zwykle dzieje się dużo… I czasem z powodu owych zmian z ust wielu dzieci padają słowa: „Mamo, ja nie chcę iść do przedszkola (szkoły)…”. Jak oswoić lęk przed pierwszym dzwonkiem? Poznajcie 8 zdań wspierających dzieci w nowym roku (przed)szkolnym.

Co czuje rodzic?

Smutek, żal, gorycz i niepokój, że obawy dziecka będą się nasilać i zdanie to na stałe wejdzie do słownika dziecka i będzie powtarzane codziennie rano. Każdego dnia te same rozmowy, które nierzadko kończą się łzami. „Będzie dobrze, kochanie!”, ”Nie ma się czym martwić!”… Ale słowa rodzica trafiają w próżnię. Dziecko jest w pełni przekonane, że nie wszystko będzie w porządku, i że ma wiele powodów do obaw. Co powiedzieć, by choć trochę mu pomóc oswoić lęk?

Zamiast kolejny raz powiemy do dziecka: „Będzie dobrze” lub „Nie martw się o to,” warto spróbować użyć następujących fraz, które uspokoją dziecko:

„Jestem tutaj,  jesteś bezpieczny”

Lęk sprawia, że w oczach dziecka sytuacja wygląda znacznie bardziej dramatycznie niż jest w rzeczywistości. Strach niekorzystnie wpływa na jego samopoczucie – dziecko czuje niepokój. Zapewnienie, że jesteśmy obok dają dziecku komfort i bezpieczeństwo.

Kup zabawkę Przyjaciel-emocje

„Opowiedz mi o tym”

Dajcie sobie kilka minut na rozmowę na osobności. Bez świadków, bez przerywania. Niektóre dzieci potrzebują czasu, by przetworzyć swoje myśli. Nie proponuj rozwiązania, nie próbuj niczego naprawiać. Po prostu daj czas dziecku.

„Jak duże jest twoje zmartwienie?”

Pomóż dziecku zwerbalizować wielkości jego obaw, by mogło dać dokładny obraz tego, co go trapi. Dziecko może pokazać, że jego zmartwienie ma długość ramienia albo jest tak wielkie jak przestrzeń między rozłożonymi rękami. Może namalować na kartce papieru trzy kółka (małe, średnie i duże), i wybrać to, które obrazuje jego uczucia.

„Pokażesz mi swój strach?”

Wiele dzieci nie potrafi wyrażać swoich emocji słowami. Dlatego zachęcaj je, by je narysowało, namalowało na papierze. Kiedy skończy pozwól mu opowiedzieć o swoim rysunku (strachu).

„Zmieńmy zakończenie”

Niespokojne dzieci często czują się przytłoczone tym, że wyjście z sytuacji jest tylko jedno. Tymczasem zazwyczaj jest kilka rozwiązań. Dobrym sposobem, by je odkryć jest bajka. Opowiedz dziecku bajkę, ale bez zakończenia. Niech ono samo wymyśla wyjścia z sytuacji, otwiera nowe drzwi. Wkrótce zrozumie, że ono także ma wiele możliwości, zupełnie jak bajkowy bohater.

„Co chcesz wiedzieć o… (wstaw odpowiedni rodzaj strachu: przed pająkiem, burzą, małymi przestrzeniami, wysokością, szkołą)”  

Z pomocą przychodzą publikacje książkowe i Internet. Czytajcie, pytajcie znajomych o opinie na temat tego, czego boi się dziecko. Im więcej dziecko będzie wiedziało o źródle strachu, tym bardziej będzie w stanie go oswoić.

Kup książkę Garść radości, szczypta złości

„Rzeczywiście, to jest przerażające i …”

Potwierdzenie lęku dziecka wcale nie czyni go jeszcze bardziej przerażającym. Po „i” rodzic może dodać zwrot „jesteś bezpieczny” albo „opracujemy plan jak go pokonać”.

„Czego chcesz ode mnie?”

Nie można zakładać, że wiemy czego potrzebuje dziecko. Warto dać mu szansę, by mogło powiedzieć, w czym można mu pomóc. Starsze dzieci mogą być w stanie powiedzieć o tym, że chcą, byś rodzic je przytulił albo pomógł znaleźć rozwiązanie.

Niepokój i strach u każdego dziecka objawia się w inny sposób. Nie każda z opisanych pomocna. Jeśli któryś pomysł na dialog nie działa lub nawet pogarsza obawy dziecka, nie panikuj. Wystarczy wybrać kolejne rozwiązanie. W końcu znajdziecie sposób, który skutecznie uspokaja dziecko i wspiera je.