zabawy plastyczne dla dzieci

Przygotowania do pisania rozpoczynają się już w pierwszych momentach życia. O rozwoju motoryki małej

Sprawność dłoni kształtuje się już w brzuchu mamy. Po przyjściu na świat niemowlę dopiero poznaje otoczenie oraz swoje ciało – o istnieniu raczek dowiaduje się dopiero po kilku tygodniach życia po drugiej stronie brzucha. Wtedy namiętnie je bada wkładając do buzi. To pierwsze ćwiczenia (chwytanie), które przygotowują dziecko do… nauki pisania.

Rozpoczynając od chwil życia mięśnie dłoni ulegają stopniowemu, ale szybkiemu rozwojowi. Regularna stymulacja, która w pierwszych miesiącach i nawet latach życia polega głównie na zabawie, pozwala tworzyć właściwe połączenia neuronalne umożliwiające coraz bardziej precyzyjny chwyt i koordynację wzrokowo-ruchową. Im dziecko staje się starsze, tym więcej powinno pojawić się aktywności wzmacniających całą dłoń. Na szczęście mamy pod ręką wiele „substancji”, które świetnie nadają się co ćwiczeń, a przy okazji sprawiają dziecku wiele radości. To zwykłe kredki, plastelina, farby, ale i nowinki takie jak masa plastyczna czy różnego rodzaju gniotki.

Przykłady zabaw dla poszczególnych grup wiekowych:

0-2 lata – zabawy paluszkowe, czyli wszelkiego rodzaju wyliczanki, wierszyki, rymowanki, które angażują ciało. Poza mówieniem, rodzic może masować, głaskać, delikatnie uciskać różne partie ciała dziecka.

2-4  lata– zabawy z produktami, które można przesypywać, przelewać. Zabawki można przygotować w domu – wystarczy pod czujnym okiem rodzica pozwolić dziecku na zabawy w kuchni. Przygotować mu suchy ryż, makaron, fasole, nawet budyń czy kisiel, podsunąć garnki i drewniane łyżki, kubki. Reszta zadzieje się sama, ale uwaga – sprzątanie jest minusem tych rewelacyjnych zabaw. W tym wieku dziecko podejmuje tez pierwsze próby malowania. W specyficzny właściwy dzieciom sposób chwyta kredki i tworzy pierwsze dzieła. To też dobry czas, aby zróżnicować narzędzia pisarskie – niech pojawi się pędzel, pastele, kreda czy węgiel.

4-5 lat – czas na rozwijanie motoryki malej. Polecamy malowanie i kolorowanie. To także czas na pierwsze spotkanie z nożyczkami. Warto zachęcić dziecko do wydzierania oraz wyklejania.kartonowe klocki dla dzieci

5-6 lat – idziemy krok dalej i uczymy dziecko  zawiązywania sznureczków, zapinania guzików oraz suwaków czy nawlekania. Dzięki temu łączymy zabawę z nauką samodzielności, i oczywiście treningiem małych rączek. Fajnym ćwiczeniem jest wieszanie prania – zapinanie spinaczy do bielizny na sznurek. Pamiętajmy także o grze na instrumentach – dzieci i muzyka to zawsze dobre połączenie.

Warto wspomnieć, że rozwój motoryki małej ściśle wiąże się z rozwojem motoryki dużej. W jaki sposób? Otóż by poruszyć dłońmi trzeba zaangażować całe ciało. Zamiast malować siedząc nieruchomo przy stole, zachęćmy dziecko do malowania kredą po chodniku, albo na ścianie tablicowej. Fajna zabawą jest także tworzenie liter i cyfr  z własnych ciał! Pobawcie się razem i „piszcie” na dywanie. Bo wspólna zabawa jest to zdecydowanie kluczem do sukcesu i powodzeń w szkole.

Pomoce do terapii i zabawy znajdziecie w sklepterapeutyczny.pl