Rehabilitacja nie musi być nudna!

by

Chyba wszyscy pamiętamy zajęcia gimnastyki korekcyjnej prowadzone w naszych szkołach. Dziś niestety rzadko kiedy wyglądają one inaczej. Duszna sala gimnastyczna, grupy składające się z kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu osób, każde z inną wadą postawy, wymagające innych ćwiczeń, innego podejścia, ale z braku czasu zmuszone robić to, co wszyscy.

Nauczyciel bądź rehabilitant próbujący okiełznać biegające dzieciaki, które ostatnie co chcą w tej chwili robić, to grzeczne spacerowanie w ciasnym rządku z woreczkiem na głowie. Wreszcie koniec zajęć. Gimnastyka raz czy dwa razy w tygodniu raczej nikogo z wady postawy nie wyleczyła, więc zalecenie, by ćwiczenia powtarzać w domu. Już widzę te zniechęcone miny dzieciaków. Jeszcze raz taka nuda?! Zaraz po opuszczeniu sali gimnastycznej o ćwiczeniach zapomną. Zasiądą przed komputerem lub telewizorem i tak spędzą resztę popołudnia.

A gdyby tak spróbować inaczej? Gdyby tak znaleźć dzieciom takie ćwiczenia, które same chętnie będą wykonywały? i które jakby przy okazji będą zapobiegać wadom postawy? Rehabilitacja nie musi być nudna, ani monotonna. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do tylu ciekawych sprzętów do ćwiczeń, które nawet najbardziej opornych do ruchu zachęcą. Dokładając do tego odpowiedni dobór ćwiczeń oraz trochę pomysłowości -mamy przepis na rehabilitację idealną.

 

 

Drabinki do zabawy i rehabilitacji

Jednym z takich pomysłów na urozmaicenie, z pozoru, nieciekawej rehabilitacji może być wykorzystanie drabinek gimnastycznych. Dzieci je uwielbiają! Drabinki można wykorzystać zarówno do użytku domowego, jak i w szkołach lub ośrodkach rehabilitacyjnych. Są świetnym narzędziem do zabawy podczas, której można wprowadzić elementy ćwiczeń korygujących postawę. Przy dzisiejszym “kanapowym” stylu życia dzieci, każda dawka ruchu jest wskazana. A jeśli dodatkowo możemy taki sprzęt mieć we własnym domu, nawet ponura, deszczowa jesień nie będzie wymówką do zrezygnowania z ćwiczeń.

Domowy plac zabaw

Po całym dniu spędzonym w szkolnych ławkach dzieci potrzebują rozładować gdzieś swoją energię. Każde z nich uwielbia wspinanie się, podciąganie czy skakanie z przeróżnych wysokości. Mając w swoim pokoju drabinkę gimnastyczną mogą to robić w bezpiecznych warunkach,  a dodatkowo pracować nad swoją sprawnością, co zapobiega wielu różnego radzaju wadom postawy.

Ćwiczenia i zabawy na drabinkach:

– świetnie kształtują siłę mięśni, zwłaszcza rąk,

– poprawiają równowagę i koordynację ruchów,

– odpowiednio dobrane pomagają walczyć ze skrzywieniami kręgosłupa,

– pomagają dzieciom z wadami kończyn dolnych, jak np. płaskostopie czy koślawe kolana.

Ćwiczenie 1

Stań tyłem do drabinki. Jedną stopę oprzyj na pierwszym lub drugim jej szczeblu. Starając się utrzymać równowagę wykonaj przysiad na jednej nodze. Powtórz ćwiczenie na drugą nogę.

Ćwiczenie wzmacnia mięsnie nóg i pośladków oraz kształtuje równowagę.

 

 Ćwiczenie 2

Stań tyłem na pierwszym lub drugim stopniu drabinki. Ręce wyciągnij w górę i chwyć jak najwyższy szczebel. Opuść swobodnie nogi wykonując zwis. Wytrzymaj 15-20 sekund.

Ćwiczenie powoduje rozciągnięcie i odciążenie kręgosłupa.

Podstawą do wprowadzenia w gimnastyce dzieci ćwiczeń na drabinkach jest ich bezpieczeństwo. Dlatego warto wyposażyć się w odpowiedni materac do ćwiczeń, który zamortyzuje ewentualne upadki i uchroni przed różnego rodzaju urazami. Taki materac można również wykorzystać do ćwiczeń i zabaw, jak np. stanie na rękach czy na głowie, przewroty czy zeskoki z drabinki. W ten sposób dzieci ćwiczą gibkość oraz wytrzymałość. Dodatkowo materac, jako niestabilne podłoże, można wykorzystać do ćwiczeń równowagi oraz poprawiających czucie głębokie.

 

Ciekawym urozmaiceniem drabinek są drążki oraz trapezy. Możemy na nich ćwiczyć podciąganie, co idealnie wzmacnia mięśnie rąk, a także pleców, i brzucha które są ważne w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Wszelkiego rodzaju przewroty na trapezie kształtują zwinność, równowagę i koordynację ruchów.

Ćwiczenie 3

Chwyć drążek szeroko rozłożonymi rękoma. Zginając ręce w łokciach podciągnij się do, jak najwyżej potrafisz.

Ćwiczenie wzmacnia mięśnie rak oraz pleców.

Ćwiczenie 4

Chwyć trapez rękoma, unieś zgięte kolana do góry przyciągając je do brzucha.

Ćwiczenie wzmacnia mięsień prosty brzucha oraz mięśnie głębokie stabilizujące kręgosłup.

Stabilizacja mięśni głębokich tułowia jest bardzo ważna w profilaktyce wad postawy. Mięśnie te pozwalają na utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Tutaj idealnie sprawdzą się poręcze oraz kółka gimnastyczne, dzięki temu, że wymagają stałej stabilizacji. Z tego rodzaju sprzętu chętnie skorzystają też rodzice, dla których ważne jest zachowanie sprawności. Dając taki przykład dzieciakom nie będziecie musieli długo namawiać ich do ćwiczeń!

Ćwiczenie 5

Stań prosto i rekoma chwyć poręcze od góry. Wykorzystując siłę swoich rak unieś się do góry odrywając stopy od podłogi.

Ćwiczenie wzmacnia mięśnie rąk oraz mięśnie głębokie brzucha.

Ćwiczenie 6

Chwyć rękoma za kółka. Odchyl się do tyłu prostując maksymalnie ręce. Stopy zostają na miejscu. Podciągnij się rękoma do góry, przyciągając klatkę piersiowa w kierunku kółek.

Ćwiczenie wzmacnia mięśnie rak oraz klatki piersiowej.

Które dziecko nie lubi się wspinać? Chyba żadne. Mając pod ręką pajęczynę na słupku oraz linę, może z powodzeniem zorganizować zabawę w Tarzana poprawiając w ten sposób swoją zwinność, chwytność i koordynację. Wspinanie po linie świetnie wzmacnia zarówno mięśnie rąk jak i nóg.

Twoje dziecko lubi rywalizacje? Zaproś do zabawy rodzeństwo lub kolegów i zorganizuj zawody we wspinaniu się po pajęczej sieci! Dzieci będą wniebowzięte, a ich ciało odwdzięczy się większą wytrzymałością i zwinnością. Same plusy!

 

Dla dzieci, których energia jest nieposkromiona idealnie sprawdzi się worek bokserski. Maluch będzie mógł wyładować swoją energię w bezpieczny sposób, poprawiając przy tym swoją kondycję i wytrzymałość oraz siłę mięśni rąk. Gładka powierzchnia oraz idealne wykończenie worka chronią przed urazami podczas oddawanych z zapałem ciosów.

Ciągle mało atrakcji? Do drabinki możesz przymocować kosz do koszykówki. Zawody w rzucaniu piłki do kosza, czy nawet mały mecz będą możliwe nawet w najbardziej mroźną czy deszczową pogodę! Biegi, skoki i rzucanie piłką to idealne ćwiczenia do wzmacniania mięśni całego ciała. Pracują ręce, nogi oraz cały tułów łącznie z mięśniami głębokimi.

Potrzebujesz sprzętu do ćwiczeń z oporem? Wypróbuj gumy gimnastyczne, które również przymocujesz do swojej drabinki. Są świetne do wzmacniania wszystkich mięśni rak i nóg, a także tułowia.

Ćwiczenie 7

Stań tyłem do drabinki. Gumę zaczep o swoją stopę. Pokonując opór unieś zgięte kolano w kierunku brzucha.

Ćwiczenie wzmacnia mięśnie ud oraz brzucha. 

Ćwiczenie 8

Stań przodem do drabinki. Chwyć gumę wyprostowanymi rękoma. Zginając ręce w łokciach przyciągnij się do siebie.

Ćwiczenie wzmacnia mięśnie rąk, klatki piersiowej oraz górną część pleców.

 

Jak widać sposobów na urozmaicenie nudnych ćwiczeń rehabilitacyjnych jest mnóstwo. Wykorzystując nowoczesny sprzęt możemy stworzyć dziecku świetne warunki do zabawy i zwiększyć ilość ruchu w ciągu dnia, a to pierwszy krok do zachowania zdrowia i sprawności na długie lata.

Więcej ćwiczeń na drabince gimnastycznej dla dzieci znajdziecie tutaj:

Drabinki gimnastyczne oraz materace i akcesoria możecie kupić na malpiszon.pl.

Do końca października obowiązuje 10% na cały asortyment z oferty sklepu. Tylko z kodem: NOWASTRONA10.