Rola babci i dziadka

by

Rola babci i dziadka w życiu wnuków – bezcenna!

Kochamy nasze babcie i naszych dziadków! W mojej rodzinie mówi się (w waszej pewnie też), że „rodzice są od wychowywania, a dziadkowie od rozpieszczania”. Zdecydowanie realizujemy to w praktyce!

Babcie i dziadkowie odgrywają z życiu każdego z nas bardzo ważną rolę. Poza tym, że przekazują nam swoje doświadczenia, są dla nas ostoją bezpieczeństwa i spokoju. Pełni cierpliwości i ciepła stają się dla większości „instytucją” nie do zastąpienia.

Babcia i dziadek są ważni!

W hierarchii wartości wielu Polaków rodzina zajmuje wciąż bardzo ważne miejsce. Coraz częściej zmienia się jej model (młode rodziny decydują się żyć na własną rękę, nierzadko z dala od rodzinnego domu), to kontakty z dziadkami są tym, co pozwala kontynuować tę pokoleniową historię, mimo odległości. I pokazuje, że starsi ludzie mogą wiele znaczyć dla naszych własnych dzieci.

Dziadkowie pełnią w rodzinie bardzo ważną rolę. To oni przekazują ciągłość pokoleniową naszym dzieciom, a swoim wnukom. Cenimy ich za życiową mądrość, bezwarunkową miłość, troskliwość i bezinteresowną chęć niesienia pomocy. Chyba ta ostatnia jest najważniejsza, ponieważ dziadkowie, często już nieaktywni zawodowo, po prostu chcą czuć się potrzebni.  Niewątpliwie potrzebujemy ich też my – rodzice.

To wyśmienici opiekunowie!

Dziadkowie często pełnią rolę opiekuńczą – zajmują się dzieckiem, gdy my idziemy do pracy czy zwyczajnie chcemy wyjść na spotkanie ze znajomymi albo randkę (!).  Czasem jednak dochodzi między nami – rodzicami, a dziadkami do konfliktów. Bo przykładowo prosimy, by nie częstowali dzieci słodyczami, a oni nie widzą w tym nic złego. Bo prosimy, by nie oglądały zbyt długo telewizji, a przecież „są takie fajne bajki, on tak grzecznie sobie siedzi…”.  O ile na część zachowań warto po prostu przymknąć oko i pogodzić się z tym, że mamy inne doświadczenie i inne przekonania, o tyle ważne jest, by ustalić pewne granice i ufać sobie.

W budowaniu dobrych relacji nie tylko z dziadkami i w ogóle z ludźmi, pomocna jest umiejętność empatycznego bycia z drugim człowiekiem. A najlepiej budować ją wspólnie spędzając czas. Co najchętniej dziadkowie robią z wnuczętami? Gotują i pieką, „pracują” w ogrodzie, oglądają rodzinne pamiątki, udają się na wspólne wycieczki, a coraz częściej także wczasy wakacyjne lub zimowe ferie.

Najlepszy prezent jaki możemy dać babciom i dziadkom nie tylko w dniu ich święta? Bycie w kontakcie!