Stymulacja słuchu metodą Johansena

by

Lawinowo rośnie liczba dzieci, które mają trudności w mówieniu, czytaniu, pisaniu, z niedosłuchem. Wystarczy wybrać się do miejsca, gdzie możemy poobserwować grupkę kilku czy kilkunastu bawiących się dzieci, np. na plac zabaw. Z pewnością choć jedna będzie borykała się z wyżej wymienionymi trudnościami. Pytanie tylko, czy opiekunowie dostrzegają nieprawidłowość i działają?

W wielu tekstach podkreślamy jak ważna jest wstępna diagnoza. Lepiej wybrać się na konsultację do specjalisty nawet z najmniejszym nurtującym nas problemem dotyczącym rozwoju dziecka, niż zwlekać i zadziałać zbyt późno. Dlatego jeśli Twoja pociecha lub dziecko w rodzinie, u znajomych cierpi przykładowo na zaburzenia z przetwarzaniem dźwięków – udaj się do specjalisty.

Metoda Johansena IAS jest programem terapii dźwiękowej, w ramach której słucha się muzyki specjalnie dobranej do stymulacji połączeń nerwowych prowadzących do i wewnątrz mózgu, a w szczególności obszarów odpowiedzialnych za obsługę mowy. Jest przeznaczona niemal dla każdego – najmłodsi pacjenci mają ok. 2-3 lat, natomiast górnej granicy nie ma.

Na pierwszej wizycie ma miejsce diagnoza, która opiera się na badaniu audiometrii tonalnej oraz testach mowy utrudnionej w tym teście dychotycznym – istotnych dla procesu uczenia się aspektów prawidłowego przetwarzania bodźców słuchowych. Forma terapii jest dobierana indywidualnie, choć możliwa jest też praca w grupie dzieci.

O terapii

Stymulacja słuchowa wg dr Kjelda Johansena poprawia przetwarzanie bodźców słuchowych. Jeśli u dziecka występują centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego wówczas ma ono problemy z prawidłowym różnicowaniem dźwięków, lokalizacją źródła dźwięku, rozpoznawaniem wzorców dźwiękowych, analizą czasowych aspektów sygnału dźwiękowego, umiejętnością rozumienia mowy zniekształconej, rozumieniem mowy w hałasie. To znaczy, że osoba z tym zaburzeniem nie ma możliwości pełnego wykorzystania słyszanego sygnału akustycznego przy prawidłowym jego odbiorze w strukturach obwodowych

Metoda Indywidualnej Stymulacji Słuchu dr Johansena stosowana jest w wielu krajach na świecie, cieszy się uznaniem w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Francji i Austrii. W USA terapia Johansena znana jest pod nazwą Hemisphere Specific Auditory Stimulation (HSAS), w Skandynawii jako Auditory Discrimination Therapy (ADT) . Inne terapie dźwiękiem w formie treningów słuchowych – Metoda Tomatisa, AIT (Auditory Integration Training), Samonas Sound Therapy.

Skąd wiesz, że terapia jest dla Ciebie?

Pierwszy znak – czytasz ten tekst, coś zaciekawiło cię w tytule albo nagłówku. Kolejny – dziecko, które znasz (być może własne), ma trudności w rozwoju mowy, prawidłowej artykulacji, uczeniu się, czytaniu, koncentracji uwagi, konstruowaniu wypowiedzi pisemnych, pianiu. W klasie dzieci z tym zaburzeniem mogą pozostawać na uboczu z powodu nieśmiałości, niskiej samooceny.

Terapia słuchowa poprawia nie tylko przetwarzanie słuchowe, ale również:

  • Zdolność utrzymywania uwagi i koncentracji na wypowiedziach ustnych,
  • Czytanie,
  • Rozumienie mowy,
  • Artykulację,
  • Komunikację,
  • Samoocenę,
  • Harmonizuje napięcie mięśniowe co wpływa na postawę ciała,
  • Utrzymanie równowagi,
  • Koordynację ruchów,
  • Motorykę.

Zapraszamy na konsultacje do Szansy! Szczegóły: Indywidualna stymulacja słuchu