Terapia czaszkowo-krzyżowa
by
Na czym polega terapia czaszkowo-krzyżowa? Pierwsze skojarzenie? Dotyczy systemu nerwowego, głowy, kręgosłupa (krzyżowy). Pewnie korzystają z niej ludzie po udarach, urazach kręgosłupa, z problemami natury neurologicznej. Czy nasze podejrzenia są słuszne?
Terapia czaszkowo-krzyżowa to holistyczny system terapeutyczny, rozwinięty na początku XX w. w USA. Zakłada ona, że pod wpływem rozmaitych czynników – urazów, stresu, traumatycznych przeżyć – powstają w organizmie cysty energetyczne, które blokują jego prawidłowe funkcjonowanie. Więc nasze skojarzenia idą dobrym tropem, z tym, że terapia odnosi się do całego ludzkiego organizmu, a nie tylko głowy.
Przywrócenie równowagi w organizmie
Tak w skrócie można określić cel terapii czaszkowo-krzyżowej. Ciało człowieka to system, w którym wszystko jest ze wszystkim połączone i powinno współgrać. Rdzeniem tego systemu stanowi układ czaszkowo-krzyżowy. Opływający mózg płyn pulsuje w specyficzny sposób, powodując ruch mózgu, przenoszony dalej na kości. Są to minimalne drgania na szwach czaszki, które poprzez oponę twardą wywołują dalej ruch kości krzyżowej.
Dotyk ma moc
O zbawiennej roli dotyku na ludzki organizm pisaliśmy już kilkakrotnie (np. Nadwrażliwość na dotyk i obniżona wrażliwość dotykowa – czym objawiają się u dziecka? i O tym, dlaczego dotyk jest najważniejszym ze zmysłów).
Terapia czaszkowo-krzyżowa również ściśle łączy się z dotykiem. W czasie jej trwania terapeuta delikatnie masuje poszczególne części ciała. Masaż jest przyjemny, kojący, jego moc docenia zarówno dzieci, jak i dorośli. A jaki jest cel terapii? Chodzi o to, by rytm tętnienia płynu mózgowo-rdzeniowego był zgodny z rytmem, w jakim poruszają się kości czaszki (tzw. oddech życia, trzeci po oddechu płucnym i biciu serca). Zaburzenie tego rytmu może spowodować nieprawidłowości pracy układu nerwowego, hormonalnego, immunologicznego. Cel to przywrócenie właściwej pulsacji, a to z kolei przywraca stan równowagi organizmu. Ciało potrafi się samo uzdrowić, tylko trzeba mu przypomnieć, że ono ma taką moc. I tu nieoceniona jest pomoc terapeuty, który za pomocą bardzo lekkiego dotyku obserwuje napięcia i blokady nie tylko w czaszce i kręgosłupie, ale pośrednio w całym ciele. Jednocześnie, poprzez dotyk, równoważy te napięcia. Terapię przeprowadza osoba o rzetelnym wykształceniu, ogromnej wiedzy, ale i nietuzinkowym podejściu do pacjenta, szczególnie gdy jest nim dziecko.
Terapia, która oczyszcza
Zdarza się, że przyczyną choroby są jakieś traumatyczne przeżycia. Terapia czaszkowo-krzyżowa pomaga usunąć jego skutki docierając do samego przeżycia. Reakcje pacjentów trudno przewidzieć. Zdarza się, że płaczą, krzyczą, wykonują gwałtowne ruchy. To naturalne – terapia pozwala wyzwolić emocje, otworzyć się.
Wskazania do terapii u dzieci i młodzieży:
- zaburzenia koncentracji, trudności w uczeniu się, zaburzenia snu, zaburzenia nerwicowo-lękowe,
- nadpobudliwość (ADHD, ADD)
- autyzm
- mózgowe porażenie dziecięce
- zespół Downa
- dysleksja
- schorzenia otolaryngologiczne (uszy, zatoki)
- dysfunkcje narządu żucia (staw skroniowo-żuchwowy), zgrzytanie zębami, bruksizm
- zaburzenia łaknienia
- zaburzenia wydalania, zaparcia
- stany pourazowe (złamania, skręcenia, zwichnięcia)
- zaburzenia funkcji narządu wzroku i słuchu
- ogólne złe samopoczucie bez konkretnych przyczyn, stany pobudzenia nerwowego, przewlekły stres
- syndrom chronicznego zmęczenia
- depresja
- obniżenie odporności
- traumy różnego pochodzenia
- różnego rodzaju bóle: głowy, migreny, pleców, stawów, kończyn, zębów, kręgosłupa, nieokreślonego pochodzenia
- zespoły neurologiczne: mrowienia i cierpnięcia kończyn, rwa kulszowa, udowa, ramienna, tiki.
Przeciwwskazania:
- ostre stany wymagające natychmiastowej interwencji lekarskiej
- świeże urazy, krwotoki
- aktywne fazy schorzeń psychicznych.