Warto śpiewać kolędy

by

Grudzień to absolutnie wyjątkowy miesiąc. Świąteczny nastrój udziela się chyba każdemu, a potęguje go na pewno śnieg za oknem, zapach pierników i cicha melodia kolęd w tle.

Grudzień ma moc!

To piękny i zarazem trudny okres – magia świątecznej atmosfery zmaga się z komercyjnym szaleństwem i natłokiem obowiązków w domu i pracy. Łapiemy się każdego sposobu, by ocalić ten magiczny nastrój. Dlatego przygotowujemy kalendarze adwentowe, częściej niż zwykle zapalamy świece, przystrajamy mieszkanie zielonymi gałązkami (np. jemiołą), pieczemy pierniki i śpiewamy kolędy! Czasem już pierwsze nuty przenoszą nas w świat świątecznych wzruszeń i wzajemnej życzliwości, dla wielu dzieci zaś są – obok prezentów pod choinką – pierwszym skojarzeniem ze Świętami i początkiem przygody z muzyką.

Świąteczne muzykowanie ma długą tradycję. Kolędy, czyli pieśni religijne o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem i obrzędami noworocznymi, rozpowszechniły się w Polsce równocześnie z wprowadzeniem rzymskokatolickiego kalendarza. Pierwsze zapisy melodii oraz tekstów pochodzą z XV wieku. Wspólne kolędowanie jest pięknym staropolskim zwyczajem, który przetrwał do dziś.  Obchodzone na całym świecie święto Bożego Narodzenia zainspirowało więcej utworów muzycznych niż jakiekolwiek inne. Rozkwit twórczości kolędowej przypadł na XVII i XVIII wiek, gdy pojawiły się pastorałki – proste pieśni pasterskie o wesołym, tanecznym charakterze i tematyce związanej z Bożym Narodzeniem. Kolędy i pastorałki stały się dla nas nieodzowną częścią świątecznego rytuału.

Kojąca moc muzyki

W wielu domach dźwięki kolęd kilka tygodni przed świętami. Stoją za tym mali muzykanci, którzy wraz z nadejściem adwentu domagają się słuchania i śpiewania kolęd i pastorałek. Niektóre dzieci wprost uwielbiają śpiewać i kochają być w centrum uwagi, inne śpiewają tylko w towarzystwie dorsłych, niektóre śpiewają niechętnie i trzeba ich do tego namawiać. W każdym razie dźwięk bardzo interesuje dzieci. Warto, by towarzyszył im na każdym kroku, ponieważ oprócz tego, że muzyka upiększa nam życie i łagodzi obyczaje, ma także wspaniały wpływ na rozwój dzieci.

Dziecko obcując z muzyką, doświadcza bardzo korzystnych wrażeń, m.in.:

  • ćwiczy mózg, pamięć, logiczne myślenie, zdolności ruchowe,
  • jest kreatywne, twórcze,
  • zdobywa wiedzę z zakresu kultury,
  • staje się pewniejsze siebie,
  • potrafi się odprężyć, wyciszyć, zrelaksować,
  • potrafi się lepiej się skoncentrować na danej czynności,
  • lepiej radzi sobie ze stresem, rozładowuje napięcie.

Znaczenie muzyki w naszym życiu jest nieocenione. To dziedzina sztuki, która jest bliska chyba każdemu – towarzyszy wielu momentom naszego życia, cieszy, wzrusza i dodaje sił.

Zapraszamy na zajęcia z muzykoterapii w Szansie!