Zabawy dla dzieci słabowidzących

by

Poniżej przedstawiamy propozycje ćwiczeń dla dzieci z problemami wzrokowymi na pierwsze 3 miesiące życia dziecka

Pierwszy miesiąc dziecka: dziecka przejawia czujność wzrokową na niektóre bodźce wzrokowe, które znajdują się w centralnym polu widzenia, skupienie uwagi wzrokowej jest możliwe z bardzo bliskiej odległości i na krótko.

Musimy pamiętać ,że w tym okresie fiksacja  jest jednooczna(naprzemienna).W tym czasie może występować zez inaczej nazywany „zezem fizjologicznym” Może się on utrzymywać w coraz mniejszym natężeniu do ok.12 miesiąca życia-gdy rozwinie się widzenie obuoczne.
Pamiętajmy ,że w pierwszym miesiącu dziecko częściej patrzy na obiekty migocące i poruszające się. Reaguje na twarz na jej zewnętrzne elementy; linie włosów ,uszy ,brodę.

Zainteresować go mogą obrazki silnie skontrastowane; czarno-białe, proste wzory.

Noworodek potrafi śledzić za dużymi przedmiotami w linii poziomej i znajdujące się w bliskiej odległości od oczu. Śledzenie nie jest płynne.

Zabawy dla dzieci na poziomie pierwszego miesiąca życia:

Pamiętaj o bliskiej odległości prezentowanych przedmiotów, obrazków ale przede wszystkim skorzystaj ze swojej twarzy. Dla przyciągnięcia uwagi dziecka możesz pomalować mocno oczy, usta. Prezentujemy dziecku wszystkie bodźce w centralnym polu widzenia.

Możemy też pokazywać w odległości ok.20 cm. tablice skontrastowane ;biało-czarne z prostymi kształtami; szachownica, pasy o różnej grubości itp.

Pamiętaj ,że układ nerwowy dziecka w tym okresie łatwo przeciążyć. To co dla nas jest łatwe do „ogarnięcia” u naszych dzieci może stanowić problem.

Pamiętaj: Kontroluj ilość bodźców dochodzących do naszych dzieci. Jeżeli prezentujesz mu bodźce wzrokowe nie zapominaj równocześnie prezentujesz mu bodźce słuchowe, dotykowe!

Drugi-trzeci miesiąc

Wydłuża się czas fiksacji na obiektach, dziecko wpatruje się, lepiej panuje nad ruchami gałek ocznych.

Dziecko przygląda się poszczególnym elementom twarzy i w tym okresie zaczyna odpowiadać uśmiechem na uśmiech!!!

Zaczyna poszukiwać wzrokiem ulubionych i ciekawych znanych mu obiektów.

Preferują kolor żółty i czerwony.

Przedmioty trójwymiarowe  o jaskrawych kolorach.

Zabawy dla dzieci na poziomie drugiego-trzeciego miesiąca:

Zabawy w linii środkowej: twarz skontrastowana, wierszyki, wyrazy dźwiękonaśladowcze(można podświetlić lampką twarz aby dodatkowo zainteresować nią dziecko).

Pokazywanie zabawek mocno skontrastowanych od linii środkowej i do linii środkowej w odległości ok.20-25 cm.

Możemy oblepić butelki którymi karmimy dziecko lub dopajamy-w kontrastowe pasy, mocno skontrastowane kolory.

Sami przy zabawach ”na ciele” kołysaniu, masażyki żeby dziecko zainteresować wzrokowo możemy ubrać bluzkę w czarno-białe pasy kolorowe wzory.

Mogą pojawić się mobile wiszące nad łóżeczkiem. Zanim dasz je dziecku sprawdź czy powieszone zabawki są widoczne :od „ dołu” dla naszego dziecka może trzeba je odrobinę podrasować:).

Pamiętajmy wszystkich wymienionych wyżej rzeczy nie używamy w jednym czasie!

Ośrodkowy układ nerwowy dziecka w dalszym ciągu potrzebuje bodźców ale nie chaosu i nadmiaru !!! W równym stopniu potrzebuje stymulacji aktywnej, aktywności własnej oraz odpoczynku.

CDN…