Zabawy na podłodze
by
Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, że najprostsze rozwiązania często są najlepsze i małe dziecko wcale nie potrzebuje specjalnych mat czy pałąków, by dobrze się bawić i rozwijać. Wystarczy mu podłoga. Przeczytajcie o tym, dlaczego zabawy na podłodze są ważne
„Przyklejeni” do podłogi
Kontakt z podłogą jest bardzo ważny dla dzieci już w pierwszych miesiącach ich życia. Chodzi o swobodną, nie krępującą ruchów eksplorację przestrzeni, oraz o możliwość poczucia w niej swojego ciała i tego, jak ono zachowuje się pod wpływem grawitacji. Podłogę należy zabezpieczyć – wystarczy położyć na niej koc lub matę. I dalej odkryć w sobie dziecko i zejść do poziomu malucha, by nawiązać z nim kontakt. To bardzo ważny trening i pierwsza szansa dla rodzica, by poznać świat, horyzont, przestrzeń, w której dziecko stopniowo kształtuje swoje funkcje ruchowe.
Zabawa i stymulacja
Poza wyżej wymienionymi wartościami jakie niesie ze sobą podłogowa zabawa, warto wspomnieć o stymulacji, która wpływa na rozwój malucha. Dzięki zabawom na poziomie zero rodzic utrzymuje z dzieckiem bezpośredni kontakt wzrokowy. Warto to wykorzystać i podczas zabawy pokazywać maluchowi kontrastowe obrazki (czarno-białe), które stymulują jego układ wzrokowy i nerwowy. Przedstawiamy kilka pomysłów na zabawy, które usprawnią umiejętności ruchowe malucha i zmotywują go do pracy:
Zabawy na podłodze są ważne. Poznaj te podłogowo-brzuszkowe:
- Powoli przesuwaj przed oczami dziecka zabawkę w kontrastowych barwach (może być to również obrazek z książeczki lub pojedyncza karta). Zwróć uwagę, czy dziecko podąża za nią wzrokiem. Możesz tą zabawką wodzić na boki, ale też w górę i dół, stymulując unoszenie główki przez dziecko.
- Turlaj do dziecka piłkę po podłodze i obserwuj jak wyżej.
- Mówi do dziecka z różnych perspektyw: z góry, schyl się i mów do niego, trzymając swoją twarz na poziomie twarzy dziecka. Oddalaj się i zbliżaj, zmieniaj intonację i obserwuj reakcję malucha.
Zabawy na plecach:
- Zasłaniaj i odsłaniaj swoją twarz rękami, poduszką lub pieluszką tetrową.
- Podaj dziecku zabawkę do rączki.
- Przywiąż dzwoneczek do rączki lub stópki dziecka, tak by wydawał dźwięk przy poruszaniu.
- Głaszcz ciało dziecka przedmiotami o różnej fakturze.
- Zaproponuj dziecku zabawy paluszkowe, np. „ważyła sroczka” , „Idzie kominiarz po drabinie”.
- Jeśli dziecko potrafi chwytać zabawki, podaj mu grzechotkę i bawcie się nią wspólnie.
- Masaż – dzieci go kochają! Masuj, głaszcz, smelaj, łaskocz. Uwaga – grozi wybuchami śmiechu!
- Pokaż dziecku niewielkie lusterko, którym następnie zacznij poruszać – by maluch mógł śledzić swoje odbicie.
A tak to wygląda w praktyce:
https://www.youtube.com/watch?v=D9Ko7U1pLlg