Zachęcanie do kreatywności

by

Z pomysłowością u dzieci bywa różnie. Część dzieci potrafi w mgnieniu oka znaleźć sobie zabawę lub zabawkę nawet w pustej i nudnej poczekalni, inne potrzebują zachęty ze strony rodzica, a jeszcze inne przewodnictwa. W każdym razie, jest wiele rzeczy, które rodzice mogą zrobić, aby zachęcić dziecko do kreatywności.

10 sposobów, aby zachęcić dziecko do kreatywności:

Jeśli zabawki, to prostezabawki być muszą, pytanie tylko jakie? Prosta zasada, którą staramy się kierować brzmi następująco: nie kupujemy zabawek w całości wykonanych z plastiku i tych, które wymagają użycia baterii.

Technologia nie na co dzień – nie ma nic złego w pięciominutowym oglądaniu bajki w tv albo krótkiej grze na tablecie. Wiele programów czy aplikacji pomaga w zdobywaniu wiedzy o świecie i może być okazją do rozmowy. Jednak dzieci tracą na te zabawy zdecydowanie za dużo czasu, a to negatywnie odbija się na ich zdrowi i kreatywności.

Zapas przyborów artystycznych – farb, kredek, pasteli, plasteliny, nitek i wstążek, brokatu, wacików, patyczków, dżetów, cekinów, kredy, klei, papieru białego i kolorowego, nożyczek, spinaczy, starych czasopism… Przed wyrzuceniem jakiegokolwiek drobnego przedmiotu, warto zastanowić się, czy można go wykorzystać jako narzędzie artystyczne. Wszystkie wyżej wymienione rzeczy przechowujemy w łatwo dostępnym dla dzieci miejscu, zachęcając je tym samym do tworzenia.

Wartościowanie dzieł dziecka – najpiękniejsze prace albo te, w których tworzenie dziecko włożyło masę energii, pracy i czasu warto wyróżnić! Oprawić w ramkę i powiesić na ścianie albo postawić w widocznym punkcie pokoju. Rozmawiajmy z dziećmi o tym, co to znaczy być kreatywnym, i pokazujmy, jak bardzo umiejętność tworzenia przydaje się w życiu.

Wspólne tworzenie – bądź obok dziecka i twórz razem z nim. Rysuj, tańcz, pisz wiersze. To pomoże mu postrzegać procesy artystyczne jako coś, co będzie z nim przez całe życie.

Zadawaj pytania – poproś dziecko, by opowiadało o tym, co tworzy. Pytaj, dlaczego wybrało akurat tę aktywność a nie inną, kolor czerwony a nie niebieski, format A3 a nie A4… Pytania napędzają odpowiedzi, które będą tworzyły opowieść o sztuce.

Przebieranki – warto mieć w domu szufladę, w której gromadzimy rozmaite stroje, przebrania, ciekawe i oryginalne akcesoria. Dzieci uwielbiają się przebierać i wcielać w role. Polecamy szperanie w lumpeksach, można kupić w nich za niewielkie pieniądze prawdziwe skarby, które dają wielką radość.

Czytaj dzieciom tak często, jak to możliwe – niech to będzie wasz czas, magiczny. Wyłączmy światło i czytajmy przy świetle nocnej lampki albo latarki. Czytajcie w każdej wolnej chwili, w każdym miejscu, w domu i poza nim – w podróży, w parku, w poczekalni. Poprośmy, by dzieci zilustrowały zasłyszaną historię.

Odkrywanie zainteresowań – w dzisiejszym świecie rodziny mieszkające w dużych miastach mają masę możliwości organizowania czasu dzieciom. Są zajęcia dodatkowe – taniec, piłka nożna, gra na instrumencie, kółko teatralne, rzeźba, nauka pisania, pływania. Więcej trudu w znalezienie odpowiedniego miejsca mają mieszkańcy małych miast i wsi, ale nie jest to niemożliwe. W wielu świetlicach, bibliotekach, domach ludowych są organizowane zajęcia i warsztaty. Szkoda, że nie są regularne, ale z pewnością dobrze, że się odbywają. Nie chodzi o to, by codziennie dziecko uczestniczyło w zajęciach, ale o to, że mamy różnorodność wyboru i dostęp do wielu pięknych inicjatyw stworzonych z myślą o dzieciach.

Pokażmy dziecku, jak można bawić się wyobraźnią – włączmy muzykę i tańczmy. Malujemy. Pokażmy dzieciom, że twórcze, pomysłowe życie jest wspaniałe, że to świetna zabawa i można delektować się nią samemu lub wspólnie.

Zabawki oraz książki, które rozwijają wyobraźnie znajdziecie w Sklepie Terapeutycznym