Zmysły małego dziecka

by

Zdolność widzenia, węchu, dotyku i słyszenia jest najważniejszymi narzędziami, dzięki którym dziecko się rozwija. Przeczytajcie, jak rozwijają się zmysły małego dziecka, jak się kształtują oraz co możecie zrobić, by je wzmocnić.

Z pewnością każda mama pamięta moment, w którym pierwszy raz zobaczyła swoje dziecko. Kiedy położna położyła Wam je na brzuchu i kiedy mocno płaczący maluch w ramionach mamy się uspokoił i momentalnie zasnął. To typowa reakcja noworodka, który urodził się z prawidłowo rozwiniętymi zmysłami, które pomogły mu się odnaleźć (i to błyskawicznie!) w nowym środowisku. Dziecko czuło zapach mamy, witało się z nią i wiedziało, że dobrze się znają. Mamy wrażenie, że noworodki są bezradne. Jednak to nie do końca prawda – one absorbują wiele informacji za pomocą zmysłów, dzięki czemu nawiązują więź z opiekunami i poznają świat.

Wzrok

Ten temat poruszaliśmy wielokrotnie, dlatego odsyłamy Was do artykułów:

Co widzi dziecko w wieku od 0 do 5 miesiąca życia?

Co widzi niemowlę w wieku od 5 do 12 miesiąca życia?

Zapach

Rozwój dziecka: W trzecim trymestrze ciąży Twoje dziecko może wykryć nieprzyjemne zapachy z jedzenia, które jesz, i aromaty, które wdychasz przez płyn owodniowy.

Noworodek: Przychodzi na świat z wysoko rozwiniętym zmysłem węchu i rozpoznaje zapach, który emanuje z piersi mamy, jej pach, nawet kosmetyków. To jeden z najlepiej rozwiniętych zmysłów, ale warto go nadal rozwijać. W jaki sposób?

Najlepiej pokazując i dając do wąchania różne zapachy, nazywając je. Oto kilka przykładów bezpiecznych artykułów gospodarstwa domowego i przedmiotów które maluch może wąchać bezpiecznie: kawa, owoce, cynamon, kredki, szampon dla dzieci, tetrowe pieluchy, skórzane buciki, kwiaty.

Słuch

Rozwój dziecka: Około 20 tygodnia ciąży dziecko może zacząć słyszeć niektóre dźwięki. W łonie prawdopodobnie słyszy zniekształconą wersję twojego głosu i to wyraźniej niż mamine serce.

Noworodek: Pamięta dźwięki z macicy, takie jak głos i piosenki, które usłyszał (macie teraz małego fanka Coldplay?). Badania wykazały, że niemowlę potrafi rozróżniać różne dźwięki mowy, takie jak „ba” i „da”, oraz szumy z otoczenia. I bardzo często jest tak, że owe szumy (np. okap, odkurzacz, suszarka) go uspokajają.

3 miesiące: Twoje dziecko może próbować powtarzać dźwięki, które słyszy – takie jak „ahhhh” i „ehhhh” – gruchając.

5 miesięcy: maluch jest bardzo szczęśliwy, kiedy udaje mu się wydobyć z siebie dźwięk. Ma świetną zabawę.

8 miesięcy: Rozumie znaczenie wielu słów, które słyszy, a w okolicach pierwszych urodzin niektóre dźwięki kojarzy z daną rzeczą czy czynnością i zaczyna je po swojemu nazywać.

Pomóż dziecku rozwinąć zmysł słuchu poprzez:

  • wspólne tworzenie muzyki – przygotuj dla niego w domu grzechotki – do butelki wsyp suchy ryż lub kaszę i gotowe. Gra na garnkach też wchodzi w grę.
  • wybierajcie książeczki, w których chodzi o dźwiękonaśladownictwo – wspólne powtarzanie da Wam wiele radości i poza stymulacją słuchu – rozwija także mowę.

Dotyk

Noworodek: Kontakt ze skórą rodzica – to jest to, co noworodek kocha najbardziej! Tzw. kangurowanie działa cuda, szczególnie w przypadku wcześniaków, które dzięki kontaktowi „skóra do skóry” mogą lepiej oddychać, mniej płakać i lepiej jeść. W pierwszych tygodniach życia dotyk rozwija się głównie poprzez usta.

6 miesięcy: Małe rączki idą w ruch! Maluch uczy się chwytać i teraz w taki sposób poznaje świat.

Od 6 do 9 miesięcy: Czas na zejście do parteru. Pierwsze próby czołgania, potem czworakowania sprawiają, że dziecko odkrywa świat całym ciałem.

Pomóż rozwijać zmysł dotyku poprzez:

  • noszenie w chuście lub nosidełku, masowanie, wspólne kąpiele, podsuwanie dziecku zabawek o różnej fakturze, zabawa nimi na podłodze.

Kontrastową matę do zabawy możecie kupić w sklepterapetyczny.pl