Zwrócenie uwagi dziecku

by

5 sposobów na zwrócenie uwagi dziecku bez krzyków.

Dziecko tuż po przebudzeniu bawi się głośno zabawkami, a nadszedł czas, by zjeść śniadanie, ubrać się, wyjść do szkoły… Mimo próśb, ono nadal się bawi, a rodzic ma wrażenie, że dziecko go ignoruje. Narasta w nim napięcie i frustracja, co nierzadko prowadzi do wybuchu, krzyków, awantury. Brzmi znajomo?

Punktem wyjścia do komunikacji z dzieckiem są uczucia

Powinniśmy akceptować wszystkie emocje dziecka, jednak nie  oznacza to, że zgadzamy się na wszystkie jego zachowania. Ważne jest to, co mówimy do dziecka, ale i to, czy i jak słuchamy, co ono ma do powiedzenia. W takim razie jak mówić, by dziecko nas zauważyło i usłyszało? Konieczne należy zrezygnować z rozkazywania, moralizowania, obwiniania, straszenia, przekupstwa i podniesionego tonu głosu. Jeśli chcemy uczyć nasze dzieci metod opartych na wzajemnym zrozumieniu, szacunki i tolerancji – sami musimy je stosować i być dla nich przykładem. Czasem nie pozostaje nic innego, jak uciec się do jednej ze skutecznych sztuczek, które sprawiają, że dziecko potrafi dostrzec i skupić się na słowach rodzica.

5 sposobów na zwrócenie uwagi dziecka bez krzyków:

  • mów szeptem – zamiast mówić do dziecka coraz głośniej, by ostatecznie je przekrzykiwać, zacznij mówić szeptem. Obniżenie tonu głosu sprawi, że zapanuje… cisza.
  • dotknij dziecko – wystarczy gest umieszczenia ręki na ramieniu dziecka. Wtedy natychmiastowo zauważają rodzica, nawiązują kontakt wzrokowy. Kiedy już zyskamy uwagę dziecka, możemy przekazać im wskazówki oraz prośby.
  • zrób coś zabawnego – kiedy czujemy, że narasta w nas napięcie, ponieważ dzieci nie słuchają i rozpoczyna się walka o władzę to odpowiedni czas, by zrobić coś szalonego, co złagodzi nieco stresującą sytuację i wprowadzi bardziej pogodny nastrój. Świetnie sprawdza się nagłe siadanie na podłodze, przyjęcie dziwnej pozycji i robienie śmiesznych min albo fantazyjny taniec-wywijaniec. Trochę humoru potrafi w kilka sekund zmienić nastrój i zwrócić uwagę dziecka.
  • klaskanie – spokojnie powiedz do dziecka: „jeśli mnie słyszysz, klaśnij w ręce”, a następnie sami klaskamy cicho. Powtarzaj to w kółko, aż dziecko lub grupa dzieci zacznie klaskać.
  • połącz dotyk i śmiech – kiedy dziecko nie reaguje na nasze prośby, wystarczy podejść do niego i zacząć je łaskotać. Dotykamy, dajemy ciepło, łagodzimy napiętą atmosferę i śmiejemy się oboje.

Te metody nie działają na wszystkie dzieci. Pamiętajmy, że to rodzic zna swoje dziecko najlepiej i jego zadaniem jest zwracanie uwagi na jego reakcję. Sposoby pomagają komunikować się z dzieckiem językiem miłości, bez krzyków.